• 13 lipca 2024

Ciąża? Oto 6 powodów, dla których powinnaś zapisać się do szkoły rodzenia

szkoła rodzenia

Ciąża to najlepszy czas na przygotowanie się do roli rodziców. Położne przekonują, że Szkoła Rodzenia to miejsce, w którym można to zrobić najlepiej. Dowiedz się, dlaczego instynkt macierzyński to za mało.

Jeśli zastanawiasz się, czy udział w Szkole Rodzenia jest dobrym pomysłem, pomożemy Ci podjąć decyzję. ???? Odpowiedzi na pytanie „Dlaczego powinnam zapisać się do szkoły rodzenia” jest kilka:

1. Unikniesz „strachu przed nieznanym”

Ciąża, a przede wszystkim zbliżający się poród, wzbudzają w kobietach mieszankę radości i strachu. Z kolei stres niekorzystnie odbija się na zdrowiu Mamy i maluszka, dlatego dobrze jest zrobić wszystko, aby go zredukować. Szkoła rodzenia to miejsce, w którym przyszli rodzice zdobywają wiedzę oraz praktyczne umiejętności; dowiadują się jak wygląda każdy etap porodu, w jaki sposób organizm będzie przygotowywał się do wydania na świat dziecka oraz jak powinna w tym czasie zachować się kobieta oraz jej partner, aby wszystko przebiegło sprawnie.

- Najbardziej zestresowane są panie, które mają zostać Mamami po raz pierwszy – i jest to całkowicie naturalna reakcja. W szkole rodzenia opowiadamy spokojnie o tym, jak przebiega poród. Nie straszymy, ale też nie ukrywamy, że będzie to długotrwały proces związany z bolesnymi skurczami i wysiłkiem fizycznym. Odpowiadamy na wszystkie pytania. Co ciekawe, wiele z nich pada ze strony panów, którzy chcą dobrze wszystko zrozumieć i odpowiednio wspierać partnerkę – opowiada Beata Ostrowska, położna prowadząca Szkołę Rodzenia Salve w Łodzi.

2. Zyskasz przydatne i praktyczne informacje

W szkole rodzenia nie ma miejsca na rozmowy o pogodzie, czy kolorze paznokci. Program spotkań jest ułożony tak, aby przyszli rodzicie otrzymali jak najwięcej praktycznych informacji; są uczeni tego, jak w czasie porodu będzie zachowywało się ciało kobiety, poznają metody łagodzenia bólu oraz sposoby na zrelaksowanie i wyciszenie. Drugiego dnia spotkań uczą się w jaki sposób karmić i pielęgnować maluszka.

3. Poznasz sposoby na usprawnienie porodu

Uczestnicy spotkań zostają zapoznani z ideą aktywnego porodu; wykonują ćwiczenia gimnastyczne, które powtarzane regularnie przez pozostały okres ciąży przygotują ciało kobiety do porodu oraz pomagają w dolegliwościach ciążowych. Położne uczą przyszłe Mamy, jak powinny oddychać, aby skurcze przynosiły najlepsze efekty, a partnerzy dowiadują się, w jaki sposób mogą wspierać w tym czasie partnerkę.

4. Nauczysz się rozluźniać i wyciszać

- W czasie porodu emocje biorą górę i pojawia się stres, co jest całkiem naturalną reakcją na sytuację tego rodzaju. Niestety zdenerwowanie może prowadzić do zmniejszenia ilości oksytocyny we krwi – hormonu, który odpowiada m.in. za skurcze macicy. W Szkole Rodzenia uczymy przyszłe mamy technik relaksacyjnych, podkreślamy też, jak ważne jest opanowanie i spokój w czasie ciąży  – opowiada Joanna Kobyłecka, położna prowadząca Szkołę Rodzenia Salve w Łodzi.

5. Twój partner będzie bardziej świadomy tego, co przechodzisz

Mimo łatwego dostępu do informacji, znaczna część mężczyzn posiada braki jeśli chodzi o wiedzę na temat ciąży i porodu. Szkoła Rodzenia uzupełnia te niechlubne niedobory i uświadamia panom jak ważną rolę odgrywa wsparcie z ich strony. - Mężczyźni uczą się razem z partnerkami jak ułożyć dziecko do karmienia, jak je przewinąć i wykąpać. Podczas zajęć opowiadamy też o tym, że rolą ojca jest dbałość o komfort przyszłej Mamy oraz wsparcie w czasie porodu – dodaje Beata Ostrowska ze Szkoły Rodzenia Salve w Łodzi.

6. Będziecie dobrze przygotowani na przyjście maluszka na Świat

Nikt nie jest w stanie w 100% przygotować się do roli rodzica – jest to jednocześnie najważniejsze, najpiękniejsze i najtrudniejsze zadanie w życiu każdej osoby. Szkoła rodzenia daje możliwość nabycia najbardziej przydatnych umiejętności, które będą potrzebne w czasie porodu oraz w pierwszych dniach życia maluszka.

- Instynkt macierzyński pozwala kobietom odpowiednio reagować na sygnały, jakie dostają od maluszka, sprawia także, że są cierpliwe, ciepłe i delikatne. Czym innym są jednak umiejętności i wiedza, które warto nabyć przed porodem. Serdecznie zapraszamy kobiety ciężarne do Szkoły Rodzenia Salve – podsumowuje Joanna Kobyłecka.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować