Nauka języków obcych za pomocą gazet
W obecnych czasach nauka języka obcego jest bardzo ważna. Znajomość angielskiego, hiszpańskiego czy któregoś z języków azjatyckich otwiera wiele drzwi, nie tylko w pracy zawodowej. Od kilkunastu lat Polacy poprzez włączenie w struktury Unii Europejskiej poczuli się bardziej "światowi", więc jeszcze chętniej wyjeżdżają, zwiedzają i przede wszystkim poznają osoby komunikujące się w obcym języku. Bez wątpienia przyda się do tego znajomość przynajmniej kilkunastu najważniejszych słówek. Z pomocą przychodzą nam... gazety do nauki!
Zalety znajomości języka obcego
Chyba nie ma osoby, która mogłaby powiedzieć, że opanowanie języka obcego ma wady. Jak było wspomniane na wstępie, Polacy coraz chętniej wyjeżdżają (nawet nie znając języka kraju, do którego się udają). I to jest doskonały przykład na to, że znajomość języka obcego po prostu przyda się - chociażby po to, aby cieszyć się bogatszymi podróżami. Nieoceniona jest też możliwość swobodnego komunikowania się, o czym chyba nie trzeba się rozpisywać. Znajomość języka obcego może również przynieść korzyści w życiu codziennym - ułatwia nam dostęp do informacji i treści na całym świecie, z obojętnie jakiej dziedziny. Nabycie umiejętności komunikowania się w językach obcych to szansa na poszerzenie horyzontów i zdobywanie cennych doświadczeń.
Rynek pracy wręcz wymusza na nas to, żeby umieć przynajmniej jeden język obcy na poziomie minimum podstawowym. Widać to w ofertach pracy, gdzie w wymaganiach umieszczone są informacje typu: "komunikatywny angielski". Umiejętność komunikowania się w języku obcym, a tym bardziej w znajomość branżowych zwrotów jest bardzo doceniana przez pracodawców, a przez to mogą otworzyć się drzwi do nowych środowisk i rynków pracy. Dla uczniów i studentów - do międzynarodowej sfery akademickiej, która z pewnością dostarczy cenne informacje o światowych trendach i praktykach w tym obszarze.
Nauka języka obcego może być również doskonałym sposobem na poznanie nowych kultur i zdobycia cennego doświadczenia życiowego. Dzięki umiejętności mówienia, słuchania i rozumienia innego języka można przebywać dłużej za granicami, a także uczestniczyć w spotkaniach towarzyskich i biznesowych bez obaw o brak porozumienia. Ponadto posiadanie wiedzy na temat języków innych narodów może stanowić atut podczas starania się o pracę.
Sposoby nauki języków obcych
Nauka języków obcych to nie tylko wygodna, ale również rozsądna decyzja. Czytanie prasy po angielsku lub innym języku obcym może być naprawdę przyjemną formą edukacji – otwiera wachlarz możliwości zrozumienia bardziej złożonych tekstów oraz poprawy umiejętności słuchania i mówienia. Przede wszystkim czytanie artykułów w gazetach w języku obcym zapewnia wiele korzyści - jest to doskonały sposób na poznanie nowych słówek czy ćwiczenie poprawnej gramatyki i słownictwa.
Jest wiele sposobów na to, żeby uczyć się języka obcego. Mogą być to m.in. książki, filmy czy kursy językowe, ale również czasopisma dedykowane nauce konkretnego języka. Warto zacząć od czytania artykułów w gazetach, ponieważ dzięki temu można dowiedzieć się o aktualnych wydarzeniach i poznać słownictwo związane z konkretną dziedziną. Następnie można rozważyć uczestnictwo w kursie językowym, śledzenie programów telewizyjnych poświęconych nauce języka lub nawiązanie relacji z native speakerem. Tak naprawdę każda metoda nauki jest dobra o ile idzie za tym w parze cierpliwość i konsekwencja.
Jakie są czasopisma do nauki
Na rynku jest dużo pozycji, w których śmiało można wybrać coś dla siebie. Dla przykładu może to być nauka typowych, codziennych zwrotów po angielsku dzięki English Matters czy biznesowego angielskiego poprzez Business English Magazine. Do języka niemieckiego polecane są Deutsch Aktuell czy Deutsch Perfekt. Ucząc się francuskiego można wziąć pod uwagę takie pozycje jak Francais Present, a do włoskiego - Italia Mi Piace!
Ponadto egzaminy językowe, takie jak TOEFL, IELTS, FCE i CAE są również przedmiotem wielu czasopism o nauce języków obcych. Przydatne będzie też skorzystanie z publikacji poświęconych matematyce i informatyce - Math Insight oraz Computer Ideas and Trends. Historia i geografia to tematy bardzo popularne w środowiskach akademickich. Dlatego polecamy tu magazyn The History of Earth oraz Global Studies Quarterly. Podsumowując - w zależności od zainteresowań można znaleźć dla siebie odpowiednie czasopismo!
Czy prasa może zastąpić książki?
To trudne pytanie. Z jednej strony gazety i książki to "pisane" źródła wiedzy, ale nie da się ukryć, że rynek książek do nauki jakiegokolwiek języka jest ogromny, ponieważ możemy znaleźć zarówno podręczniki, jak i zeszyty ćwiczeń. Niemniej obie formy mają swoich zwolenników, jak i przeciwników. Prasa jest znacznie szybsza w dostarczaniu informacji i może być bardziej interesująca niż książka. Poza tym jest to łatwiejszy sposób na poznanie najnowszych informacji, a także nowych słów. Jednak książki mają głębszy wgląd w temat i szersze zrozumienie danego problemu, co czyni je cennym narzędziem do nauki. Obie formy mają swoje zalety i moim zdanie trudno stwierdzić, czy jedna może całkowicie zastąpić druga.
Gazety do nauki języków obcych dla dzieci
Oczywiście wydawnictwa publikujące czasopisma do nauki języków obcych nie zapomnieli o pozycjach dla dzieci. Przykładem może być English Matters Kid z, czasopismo skierowane do dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Publikacja ta oferuje ćwiczenia gramatyczne i słowne, a także informacje na temat kultury anglojęzycznej. Dodatkowo, gazety do nauki języków obcych są świetnym sposobem na zapewnienie dodatkowej stymulacji w procesie uczenia się. Służą one zarówno jako narzędzie edukacyjne, jak i źródło rozrywki dla dzieci, pozwalając im na poznawanie nowych słownictwa i ćwiczenie umiejętności przez zabawy i gry! Gazety do nauki języków obcych dla dzieci są specjalnie przygotowane tak, aby wspomóc ich edukację i sprawić by nauka była ciekawa. Są one bardzo zróżnicowane pod względem tematycznym i obejmują również kulturę oraz zwyczaje tego konkretnego narodu. W ten sposób dzieci mogą poznawać jego historię, a także tradycje i zwyczaje. Tak więc, jeśli chcesz pomóc swoim pociechom rozwinąć umiejętności językowe oraz poszerzyć ich horyzonty - gazety do nauki jako doskonała alternatywa!
Język obcy to w dzisiejszych czasach podstawa, dlatego bez wątpienia warto zainwestować w naukę w tym kierunku. Jeśli nie wiesz od czego zacząć i przytłacza cię ogrom materiałów dostępnych na rynku to spróbuj sięgnąć po prasę do nauki języków. Początkowy koszt jest niski, a zysk może być ogromny!
Artykuł partnera