• 9 grudnia 2024

Leczenie uzależnienia od hazardu

hazard

Uzależnienie od hazardu może mieć różne oblicza. Jeśli przeznaczasz coraz więcej czasu na granie, masz później wyrzuty sumienia lub uprawiasz hazard w tajemnicy - można już podejrzewać uzależnienie. Można wyróżnić kilka faz rozwoju nałogu związanego z hazardem. Czym się od siebie różnią i jak leczyć uzależnienie od hazardu. 

Dla wielu osób, początkowo hazard to sposób na relaks i oderwanie się od problemów prywatnych i zawodowych. Problem pojawia się, kiedy zaczynamy przekładać grę nad życie rodzinne i  szukać coraz to nowszych sposobów na zastrzyk gotówki. 

Cztery fazy rozwoju uzależnienia od hazardu 

Można wyróżnić cztery fazy uzależnienia od hazardu:

  1. Faza zwycięstw - łączy się z okazjonalnym graniem, które z kolei powoduje silne pobudzenie. Wygrane motywują do coraz częstszych zakładów i grania o większe pieniądze. Duże wygrane sprawiają, że zaczynamy ryzykować większe kwoty pieniężne. 
  2. Faza strat - duże zakłady zaczynają się łączyć również z stratami, dlatego zaczynamy szukać sposobów na odegranie się. W tej fazie zaczynamy ukrywać uzależnienie i czekamy na kolejną wielką wygraną. 
  3. Faza desperacji - w momencie, kiedy narastają problemy finansowe i rodzinne dochodzi do paniki. W tej fazie mogą pojawić się problemy tj. poczucie bezradności czy depresja. 
  4. Faza utraty nadziei - jest to ostatnia faza, która łączy się z poczuciem beznadziejności, a nawet z próbami samobójczymi. Wtedy też można, albo zaczerpnąć specjalistycznej pomocy, albo wpaść w inne uzależnienia. 

karty

Leczenie uzależnienia

Często osoba, która znajduje się dopiero w początkowej fazie jeszcze nie zdaje sobie sprawy, że w ogóle ma jakiś problem. Wydaje jej się, że granie jest czymś niewinnym - prosty sposób na spędzenie wolnego czasu. Oczywiście im wcześniej osoba uzależniona podejmie leczenie, tym lepiej, ale często takie osoby decydują się na samodzielne poradzenie sobie z problemem. Czasem przynosi to pożądane skutki, ale niestety nie na długo. W momencie, kiedy już nie możemy kontrolować samych siebie, często abstynencja od gier, którą sami sobie postanowimy może nie wystarczyć. Dlatego też tak ważne jest zaczerpnięcie profesjonalnej pomocy.
Dokładne poznanie tej choroby, identyfikowanie jej przejawów i umiejętność radzenia sobie z nimi - tylko tak można wyjść z uzależnienia. Chwilowe polepszenie stanu zdrowia, nie daje gwarancji, że problem nie pojawi się znowu. Dlatego też odpowiednia terapia jest tak ważna, aby znów móc cieszyć się pełnią życia.

Uzależnienie od hazardu to poważny problem, ponieważ w dużej mierze naraża budżet, życie rodzinne i zdrowie osoby uzależnionej. Są przypadki, że hazard prowadzi nawet do samobójstwa, kiedy osoba uzależniona nie radzi już sobie z napływającymi problemami, jak np. rosnące kredyty. Problemy finansowe stają się jeszcze poważniejsze, bo uzależnienie od hazardu często wiąże się z zaniedbaniem pracy - co z kolei może prowadzić do jej utraty. Dlatego też podjęcie leczenia jak najszybciej może uratować nie tylko zdrowie psychiczne ale też życie.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Co jeść, kiedy mam Hashimoto?

Hashimoto to choroba autoimmunologiczna, która wpływa na funkcjonowanie tarczycy. W Polsce, jak i na całym...

Psychoterapia online dla DDA

Osoby z syndromem DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików, to znaczy odsetek pacjentów zgłaszających się pomoc...