• 12 października 2024

Czy obrzęk jąder zawsze świadczy o poważnej chorobie? Sprawdź!

Obrzęk jądra to objaw, którego nie można lekceważyć. Choć nie w każdym przypadku oznacza on bardzo poważną chorobę, to jednak zawsze powinien być dla mężczyzny sygnałem, że warto zwrócić baczniejszą uwagę na tę właśnie część ciała.

Z tekstu dowiesz się:

  • czy ból i obrzęk jądra po urazie mechanicznym zawsze trzeba skonsultować z lekarzem,
  • czy obrzęk jądra może być objawem stanu zapalnego,
  • w jaki sposób objawiają się żylaki powrózka nasiennego i jak się je leczy.

Jądra pełnią w organizmie mężczyzny ważne funkcje: produkują testosteron, czyli podstawowy męski hormon płciowy, a także wytwarzają plemniki – powstają one w kanalikach nasiennych. Jądra są bardzo mocno unerwione – stąd bierze się ich wyjątkowa wrażliwość na nawet najdrobniejsze urazy i uderzenia. Czasami zdarza się również, że panowie zauważają u siebie obrzęk jądra – choć nie zawsze przyczyna tej dolegliwości musi być bardzo poważna, to jednak mimo wszystko nie wolno jej lekceważyć.

Obrzęk jądra – przyczyny mechaniczne

Obrzęk jądra najczęściej ma podłoże mechaniczne – prowadzą do niego urazy spowodowane np. pracą zawodową, uprawianiem kontaktowego sportu, przypadkowymi upadkami lub wypadkami komunikacyjnymi. Na skutek tego typu wydarzeń może dojść do stłuczenia, rozerwania lub rozkawałkowania jądra. Stłuczenie jest stanem najmniej groźnym – jeśli pacjent odczuwa tylko ból i obrzęk jądra po uderzeniu, kończy się najczęściej na miejscowym chłodzeniu krocza. Jeżeli na skutek stłuczenia rozwinie się krwiak, możliwe jest jego odbarczenie, czyli rozbicie i usunięcie. Rozerwaną osłonkę jądra należy zszyć, zaś jądro rozkawałkowane jest niemożliwe do uratowania – jedynym wyjściem jest wówczas amputacja. Dlatego każdy uraz mechaniczny jądra warto skonsultować z lekarzem.

Obrzęk jądra? To może być stan zapalny!

Ból i obrzęk jądra może mieć swoje podłoże w stanie zapalnym, który wywoływany bywa przez:

  • wirusy – najczęściej wirus świnki, który występuje zazwyczaj u chłopców przed osiągnięciem dojrzałości płciowej,
  • bakterie – w takich przypadkach zapalenie jąder jest najczęściej powikłaniem nieleczonego stanu zapalnego układu moczowego,
  • drobnoustroje wywołujące choroby weneryczne – najczęściej przez bakterie z rzędu Chlamydiales oraz dwoinki rzeżączki.

Zapalenie jądra w większości przypadków jest chorobą o ostrym przebiegu. W ciągu kilku dni rozwijają się silny ból i obrzęk jądra (lub obu jąder), zaczerwienienie skóry moszny, czasem w nasieniu widoczna jest krew. W zależności od przyczyn stanu zapalnego lekarz urolog może zlecić stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, odpoczynek z uniesioną moszną, zimne okłady albo przyjmowanie antybiotyków.

Żylaki powrózka nasiennego a obrzęk jądra – leczenie

Żylaki powrózka nasiennego to choroba powstająca na skutek nieprawidłowego poszerzenia splotu wiciowatego, w skład którego wchodzą żyły nasieniowodu i żyły mięśnia dźwigacza jądra. Występują one u około 10-15% mężczyzn i są jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności – dzieje się tak dlatego, że w przebiegu choroby dochodzi do zastoju krwi w żyłach. Objawia się to bólem i obrzękiem worka mosznowego, a także podwyższeniem temperatury jąder (mężczyzna odczuwa ciepłotę jąder), co z kolei obniża jakość nasienia i powoduje rozwój różnego rodzaju nieprawidłowych form plemników.

Doświadczony lekarz urolog jest w stanie rozpoznać żylaki powrózka nasiennego już na podstawie badań wzrokowych i palpacyjnych, choć zazwyczaj dla potwierdzenia diagnozy wykonuje się jeszcze USG jąder. Szybkie rozpoznanie choroby jest bardzo istotne – badania dowodzą, że wdrożenie odpowiedniego leczenia u młodych mężczyzn znacznie zwiększa szanse na posiadanie przez nich w przyszłości potomstwa. Żylaki powrózka nasiennego leczy się operacyjnie – metodami klasycznymi, mikrochirurgicznymi i laparoskopowymi. Dwie ostatnie charakteryzuje mniejsza inwazyjność i niższa częstość nawrotów.

Obrzęk jądra nie zawsze musi oznaczać poważną chorobę, ale nie jest też objawem, który można zlekceważyć, zwłaszcza jeśli pojawia się po urazach mechanicznych albo towarzyszą mu inne symptomy, np. zaczerwienienie moszny albo obecność krwi w nasieniu. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Źródła:

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:k66ua9UF_QkJ:www.pnmedycznych.pl/wp-content/uploads/2014/09/pnm_2012_455-458.pdf+&cd=1&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-d

https://www.mp.pl/pacjent/urologia/168193,zapalenie-jadra

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Co jeść, kiedy mam Hashimoto?

Hashimoto to choroba autoimmunologiczna, która wpływa na funkcjonowanie tarczycy. W Polsce, jak i na całym...

Psychoterapia online dla DDA

Osoby z syndromem DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików, to znaczy odsetek pacjentów zgłaszających się pomoc...