• 25 czerwca 2024

Jak prać bieliznę? Poznaj nasze wskazówki!

​Bielizna jest obowiązkowym elementem garderoby i nosimy ją każdego dnia. Ma bezpośredni kontakt ze skórą i miejscami szczególnie wrażliwymi, toteż prawidłowa dbałość o nią powinna być naszym priorytetem. Co należy zrobić, by bielizna była idealnie czysta, a przy tym trwała?

Chociaż bielizny nie widać, jest bardzo istotna. Wpływa na nasz codzienny komfort i oddziałuje na nasze zdrowie. Jeśli stawiamy na modele dobrej klasy, jak te, które proponuje Lancerto: https://www.lancerto.com/pl/akcesoria/bielizna.html, a przy tym pierzemy ją w optymalnej temperaturze, mamy gwarancję świeżości i higieny.

Dlaczego systematyczna dezynfekcja bielizny jest taka ważna?

Na bieliźnie gromadzą się różnego rodzaju zanieczyszczenia, także te, których gołym okiem nie widać. Stąd trzeba ją prać po każdym użyciu. Co więcej, kiedy chodzimy w bieliźnie słabej jakości, która nie przepuszcza powietrza, skóra się przegrzewa, a wtedy powstają warunki sprzyjające rozwojowi drobnoustrojów. Do tego dochodzi pot i wysoka temperatura. Problem ten jest znacznie mniejszy, gdy stawiamy na tkaniny takie jak bawełna, które zapewniają przewiewność. Jednak i wtedy na materiale są zabrudzenia. Drugim powodem, dla którego bieliznę trzeba prać systematycznie, jest ochrona przed występowaniem podrażnień i reakcji alergicznych.

Pranie bielizny z wykorzystaniem dobrego środka i w odpowiedniej temperaturze to nie tylko korzyści dla skóry, ale również samej bielizny. Gromadzące się na materiałach zabrudzenia sprawiają, że szybciej się one niszczą. Oznacza to, że przez dobrą pielęgnację możemy przedłużyć trwałość.

O czym pamiętać przed praniem?

Jeszcze zanim uruchomimy pralkę, należy posortować ubrania. Oddzielamy bieliznę białą od kolorowej, a jeśli jest z różnych materiałów, to pod tym względem też musimy ją podzielić. Tak samo zawsze musimy patrzeć na informacje zawarte na metkach. Dzięki temu łatwiej wybierzemy odpowiedni program. Możemy swoją bieliznę dodatkowo zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi, wkładając ją do łatwo dostępnych woreczków do prania. Ponadto dbajmy o to, by bielizna nie była prana razem z innymi ubraniami, zwłaszcza tymi z większymi zabrudzeniami, bo jeśli brud źle się wypłucze, bielizna może działać na skórę drażniąco.

Bezpieczne pranie

Często wśród programów na pralce znaleźć można „pranie delikatne”, „pranie ręczne” albo „bielizna”. To właśnie któryś z nich powinniśmy wybrać. Są odpowiednie przy tkaninach bardziej wymagających. Mają niewielkie obroty, a delikatny materiał się nie uszkodzi. Pranie odbywa się wtedy w niskiej temperaturze. Najczęściej jest to 30-40 stopni i dla bielizny jest to optymalna wartość. Wyższą temperaturę można zastosować przy białej bawełnie, pod warunkiem że taką informację znajdziemy na metce. Warto też co jakiś czas wyczyścić samą pralkę. W przeciwnym razie może słabiej wypłukiwać proszki a na ubraniach, nie tylko na bieliźnie, mogą osadzać się resztki detergentów albo zanieczyszczeń z wnętrza pralki.

Artykuł sponsorowany

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Najlepsze książki fantasy

Literatura fantasy od zawsze fascynowała czytelników swoją złożonością, bogactwem wyobraźni i epicką...

Nowoczesne i stylowe fryzury fade

W dzisiejszym artykule zanurzymy się w fascynujący świat fryzur fade. Ta niezwykle stylowa i nowoczesna fryzura...