• 6 grudnia 2023

Historia tornistrów szkolnych

Aby stać się łatwym i wygodnym, tornister przeszedł długą drogę. To właśnie współcześni rodzice są zdziwieni pytaniem - jaki plecak wybrać dla dziecka w wieku szkolnym, aby nie tylko zadowolić swoje dziecko, ale nie zaszkodzić jego zdrowiu, i trzymał wszystko, czego potrzebujesz do nauki. Ale bywało i tak, że najważniejsze było coś zupełnie innego.

 Wszystko zaczęło się w XIX wieku. To właśnie wtedy pojawiła się pierwsza aktówka, która swoją nazwę zawdzięcza francuskim słowom porte - łożysko i feuilles - papiery. W 1826 roku Francuz Godillo udoskonalił modną w tamtych czasach skórzaną torbę podróżną o sztywny metalowy stelaż dla lepszego zabezpieczenia jej zawartości. Wygoda takiego akcesorium została szybko doceniona przez ówczesnych ludzi biznesu: urzędników, biznesmenów i prawników. Ale w tamtych czasach teczka była prawdziwą "walizką bez rączki" i była noszona pod pachą. W późniejszym okresie zyskał bardziej nowoczesną formę, uchwyt, kieszenie i metalowe narożniki. Ameryka nie była w tyle za postępową Europą. W połowie tego wieku Jeremy Stanning stworzył pierwszą prostokątną klasyczną aktówkę.

Z saszetką sprawa jest jeszcze prostsza. Pierwotnie przedmiot ten był częścią wyposażenia żołnierzy armii niemieckiej. W języku niemieckim ranzen oznacza torbę lub portmonetkę. Torba wykonana była z czarnej skóry i zawierała wszystko, co było potrzebne żołnierzowi podczas kampanii. Paweł I, wielbiciel wszystkiego co niemieckie, wyposażył armię rosyjską na wzór pruski. Ale wkrótce w rosyjskiej armii cesarskiej saszetka została zastąpiona przez torbę duffel, która jest uważana za przodka współczesnego plecaka szkolnego.

W przedrewolucyjnej Rosji uczniowie szkół i gimnazjów nosili książki i zeszyty w tornistrach - twardych torbach z czarnej skóry na paskach, których okładka obszyta była foczym futrem. Wypchane przyborami szkolnymi, były po prostu za ciężkie. Jednak nie wszyscy uczniowie, którzy chcieli się uczyć, posiadali atrybuty stypendium. Uczniowie szkół wiejskich i parafialnych radzili sobie z lnianymi torbami na ramiączkach. Po rewolucji październikowej po raz pierwszy w radzieckich szkołach powszechne stało się noszenie podręczników i zeszytów w teczkach. Okres powojenny przyniósł modne akcesoria szkolne, takie jak clipboardy i torby polowe na ramię, odziedziczone przez szczęśliwców po ojcach i braciach, którzy wrócili z frontu. Nikt nie nosił plecaków do szkoły, były one przeznaczone wyłącznie dla turystów i wczasowiczów.

Tornistrowa rewolucja

Lata 80-te przyniosły do ZSRR kwadratowe lub prostokątne torby sportowe z paskami, które okazały się wygodne do chodzenia do szkoły. Plecaki pierwszoklasistów w tamtych czasach stały się jeszcze bardziej urozmaicone, pojawiły się na nich odblaskowe katafalki i inne elementy dekoracyjne. Mówiąc o tornistrach, nie możemy pominąć rzeczy o nazwie statusowej "dyplomatka". Były one wykonane z plastiku lub imitacji skóry. Nie bez znaczenia był fakt, że komplet podręczników na cały dzień nie mieścił się w wąskich przegródkach tych walizek. Całkiem możliwe było dogadanie się ze współlokatorem, kto jaki podręcznik przyniesie jutro do szkoły.

Pod koniec ubiegłego wieku do szkoły zawitał plecak. I wtedy stało się jasne - nadaje się całkiem nieźle na przybory szkolne. Okazało się, że plecaki szkolne są bardzo wygodne do noszenia książek, podręczników, artykułów papierniczych. Między innymi, mogą one umieścić zmianę butów, a jeśli chcesz, możesz dotramkovat jego mundur sportowy. Dzieci na całym świecie chętnie korzystają z plecaków szkolnych. Naukowcy dowiedli, że plecaki są nie tylko wygodne, ale również korzystne dla zdrowia. Ortopedyczne oparcie nowoczesnych modeli sprzyja prawidłowemu obciążeniu kręgosłupa i stawów. A nowoczesne materiały pozwalają na produkcję wytrzymałych i wygodnych plecaków o wadze poniżej jednego kilograma. Dla bezpieczeństwa zastosowano panele odblaskowe, które sprawiają, że młody właściciel plecaka jest lepiej widoczny w ciemności.

Te akcesoria dla licealistów są jeszcze bardziej zróżnicowane pod względem wzornictwa i materiałów.

Dzisiejsze plecaki są często używane nie tylko przez dzieci. Stały się one modnym detalem wizerunku. Istnieją również specjalne modele dla solidnych biznesmenów. Być może już niedaleko czas, kiedy wymyślą specjalny elektroniczny tornister, który nie tylko będzie mógł magazynować energię do ładowania mistrzowskiego tabletu, ale także będzie spełniał wiele innych funkcji. Jednak w takiej walizce nie da się zjechać z górki...

Szukasz nowoczesnego i bezpiecznego dla kręgosłupa tornistra szkolnego? Sprawdź ofertę na https://nos-to.pl/kategoria-produktu/tornistry/  >>

 

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Rodzaje tradycyjnych wędlin

Tradycyjne wędliny są produktem tradycyjnych technik i składników. Wytwarzane są ze świeżych mięs i serów...