Ołówek - podstawowe narzędzie, nie tylko rysunkowe
Trudno znaleźć dom, w którym nie ma ołówka. Niezastąpione narzędzie do rysowania, pisania oraz szkicowania cieszyło się popularnością już w starożytności. Dzisiaj mamy do dyspozycji przeróżne rodzaje ołówków dopasowane stricte do naszych potrzeb. Dowiedz się, czym jest m.in. HB i wybierz ołówek, który spełni Twoje oczekiwania.
Bez narzędzia, które zostało wynalezione ponad pięćset lat temu, trudno sobie wyobrazić szkołę, biuro czy dom. Osoby rozpoczynające przygodę z rysowaniem wiedzą, że bez ołówka ani rusz. Jaki więc wybrać artykuł piśmienniczy do nauki rysunku, czym się między sobą różnią te elementy oraz jak dopasować odpowiedni stopień twardości do konkretnego dzieła? Postaramy się omówić wszystkie ważne kwestie związane z wyborem właściwego ołówka.
Twardy czy miękki?
W oznaczeniach litera H, która z języka angielskiego oznacza “hardness”, określa stopień twardości rysika. Jest to twardy ołówek o jasnym odcieniu kreski, który najczęściej jest stosowany w rysunku technicznym. Takie przedmioty doskonale sprawdzają się do rysowania cienkich linii. Zużywają się wolniej niż ołówki miękkie. Literą B, która z języka angielskiego oznacza “blackness” oznaczane są artykuły piśmiennicze o ciemniejszym odcieniu, które najczęściej są stosowane do rysunku artystycznego. Możliwość rysowania kresek o różnych grubościach stanowi niezbędny czynnik dla osoby twórczej.
Prawidłowy wybór twardości zależy od przeznaczenia poszczególnego artykułu piśmienniczego. Dla sporządzania zwykłych notatek i codziennego korzystania w pracy, domu lub w szkole idealnie sprawdzą się ołówki twarde i te o średniej miękkości. Rysownicy natomiast posługują się całą gamą twardości, które są wręcz konieczne do stworzenia doskonałego arcydzieła.
Ołówek i gumka - to podstawa
Kolejnym oznaczeniem, o którym należy wspomnieć, jest BH lub F. Taki stopień twardości jest najbardziej popularny i najczęściej stosowany w życiu codziennym. Mamy do wyboru aż 24 twardości ołówków, od najbardziej miękkich: 10B, do najtwardszych: 10H. Większość drewnianych ołówków posiada również gumkę do ścierania drobnych błędów. Warto jednak wiedzieć, że te gumki nie zawsze radzą sobie z szarymi śladami na papierze. Do ścierania kresek spod miękkich rysików najlepiej stosować gumki kauczukowe, a do twardych - kreślarskie.
Idealny do nauki rysunku
Jeśli chcesz nauczyć się rysować, zacznij od ołówków. Zakup tradycyjnych drewnianych o różnych twardościach to dobry start na drodze do sukcesu. Na początek wypróbuj artykuły piśmiennicze o twardościach: 2B, 4B, 6B. Taki zestaw pozwoli Ci rozeznać się w swoich indywidualnych preferencjach. Pamiętaj, żeby na początku drogi zrezygnować z twardości H, ponieważ te przedmioty nie nadają się do artystycznego rysunku odręcznego. Twardy grafit drapie powierzchnię papieru i nie pozwala uzyskać efektu płynnego gradientu. Wybór zależy jednak od Twoich indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań.