• 28 kwietnia 2024

Fizjoterapia i jej metody pracy

Każdy fizjoterapeuta dziecięcy pracuje nieco innymi metodami. Większość korzysta z przynajmniej kilku rodzajów terapii, dobierając określone metody do problemów, z jakimi boryka się dziecko.

 

- „Ważne, żeby rodzice wiedzieli jaką metodę wybiera fizjoterapeuta i dlaczego, a także, by specjalista wytłumaczył im, na czym polegają ćwiczenia, a także uprzedził, jeśli niektóre elementy mogą być dla dziecka niekomfortowe. W przypadku niektórych metod fizjoterapię z ich wykorzystaniem mogą prowadzić tylko fizjoterapeuci po ukończeniu specjalistycznych kursów” - podkreśla Katarzyna Płonka z serwisu http://fizjoterapeuta-dzieci.pl.

 

Metoda NDT-Bobath stosowana jest przy problemach neurologicznych, ortopedycznych, genetycznych oraz w opóźnieniach w rozwoju. Może być stosowana już u najmłodszych dzieci, często jest też wykorzystywana przy fizjoterapii wcześniaków, które wymagają szczególnego wsparcia w rozwoju. Przynosi też bardzo pozytywne rezultaty u maluchów z zespołem Downa. Fizjoterapia tą metodą polega na stymulowaniu dziecka do aktywnego wykonywania ruchów według prawidłowego wzorca. Działa aktywizująco, a przy tym jest bezbolesna i bardzo komfortowa dla małego pacjenta.

 

Metoda Vojty stosowana jest przede wszystkim u niemowląt, bo to właśnie u najmłodszych dzieci daje najlepsze efekty. Jest ona wybierana przez fizjoterapeutów do rehabilitacji między innymi takich problemów, jak asymetria ułożenia ciała, kręcz szyi, niedowłady, wodogłowie, dziecięce porażenie mózgowe czy zaburzenia ośrodkowej koordynacji nerwowej. Fizjoterapia ta metodą polega na uciskaniu wybranych punktów ciała dziecka, by wywołać odruchy w innych. Integralną częścią terapii jest wykonywanie ćwiczeń w domu – fizjoterapeuta powinien pokazać rodzicom, jak robić to prawidłowo.

 

PNF czyli Proprioceptywne Nerwowo-Mięśniowe Torowanie to metoda fizjoterapii bardzo często stosowana u dzieci. Głównym założeniem tej metody jest koncentracja nie na najsłabszych, a na najmocniejszych częściach ciała. Dzięki temu terapia jest bezbolesna i komfortowa, a pacjenci – widząc efekty swoich działań – mają większą motywację do pracy. W przypadku dzieci stosuje się fizjoterapię metodą PNF do leczenia problemów obrębie układu kostno-stawowego, mięśniowego i nerwowego. Jest ona też często stosowana do pracy z dziećmi z zespołem Downa.

 

Kinesiology taping to metoda wykorzystująca specjalne taśmy – plastry naklejane na ciało. Zwykle nie jest stosowana jako odrębna metoda, natomiast znakomicie uzupełnia działanie klasycznej fizjoterapii. Taśmy działają korzystnie na krążenie, zmniejszają dolegliwości bólowe, poprawiają funkcje mięśni, wspomagają funkcje stawów. Przynoszą znakomite rezultaty np. przy problemach z prawidłowym napięciem mięśniowym, są też stosowane jako uzupełnienie pracy nad wadami postawy.

Terapia manualna to rodzaj terapii odruchowej, polega na masażu, stymulacji i stretchingu. Zestaw ćwiczeń dobierany jest w zależności od potrzeb małego pacjenta. Może być stosowana samodzielnie klub jako uzupełnienie innych metod fizjoterapii. Przynosi znakomite rezultaty przy nieprawidłowym napięciu mięśniowym, wadach postawy i kręczu szyi.

 

Masaż to forma wsparcia innych metod fizjoterapii, która przynosi bardzo dobre efekty, a dzieciom pomaga poczuć się komfortowo. Masaż działa rozluźniająco i kojąco, łagodzi dolegliwości bólowe, pomaga radzić sobie z nadmiernym napięciem mięśni i przykurczami. Masaż wspomaga też terapię dzieci z zaburzeniami czucia głębokiego lub powierzchniowego.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Psychoterapia online dla DDA

Osoby z syndromem DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików, to znaczy odsetek pacjentów zgłaszających się pomoc...