• 25 czerwca 2024

Twoje dziecko ma talent? Sprawdź jak wesprzeć jego rozwój

talent dziecka

Obserwując zachowania dziecka, na przykład podczas zabawy, możesz dostrzec co najbardziej je interesuje. Jakimi zabawkami najchętniej się bawi, czy lubi aktywnie spędzać czas, czy raczej w spokoju oglądać książeczki lub budować z klocków. Może lubi śpiewać, tańczyć, a może największą radość daje mu rysowanie, malowanie farbami lub lepienie z różnych mas plastycznych? Jeśli zauważysz konkretne zainteresowania i zdolności swojej pociechy, pomóż jej je pielęgnować i wspieraj ich rozwój. Zobacz, jak wesprzeć rozwój dziecka i rozwijać jego talenty.

Wybieraj zabawki, które wspierają rozwój dziecka

Wszyscy wiemy, że dzieci doskonale rozwijają i uczą się przez zabawę. Dobór odpowiednich zabawek pozwala dzieciom nie tylko się uczyć ale również rozwijać swoje talenty i zainteresowania.

Jeśli twój syn uwielbia sport to doskonałą zabawką dla niego będzie piłka, bramka, rakieta tenisowa, łyżwy lub akcesoria do pływania. W przypadku dziewczynek, którym radość sprawiają zajęcia plastyczne w przedszkolu lub szkole, warto kupić zestaw malarski wraz z sztalugą, bądź dziecięce koło garncarskie do rzeźbienia w glinie. Dzieciom uzdolnionym muzycznie na pewno spodobały się instrumenty muzyczne, dziecięcy keyboard lub zestaw do karaoke. Każda zabawka, która będzie pokrywała się z zainteresowaniami dziecka pomoże w rozwijaniu jego talentu.

Kreatywne zabawy dla dzieci

Młodsze dzieci, które jeszcze same nie zawsze potrafią zorganizować sobie zabawę mogą liczyć na wsparcie rodziców. Jest wiele kreatywnych zabaw, które zainteresują dziecko, pozwolą odkryć mu jego zainteresowania i rozwijać je. Jeśli dziecko nie wie jeszcze co go interesuje warto rozpocząć od zabaw rozwijających zdolności manualne oraz pobudzających wyobraźnię.

  • miasteczko oczami dziecka - rozłóż duże arkusze papieru i zaproponuj dziecku, by namalowało na nich całe miasteczko, wraz z ulicami dla samochodzików, domkami, drzewkami i wszystkim co tylko podpowie mu wyobraźnia. Wykorzystaj do tego farby do malowania palcami, wówczas ułatwisz malowanie najmłodszym dzieciom. Gdy farby wyschną, utworzona plansza posłuży wam do kolejnej zabawy, na przykład do szalonego wyścigu ulicami miasta. Dodatkowo powstały obrazem może zasugerować dziecku co go interesuje, może znajdzie się na nim wiele samochodów i tor wyścigowy, może namaluje zwierzęta i lecznicę dla nich, a może skupi uwagę na konstrukcji
    i kształcie budowli…  Kto wie, może podczas takiej kreatywnej zabawy wyłoni się jakiś weterynarz, architekt lub kierowca rajdowy.
  • ćwiczymy małe rączki – w ćwiczeniu zdolności manualnych doskonale sprawdzi się ciastolina, czyli miękka kolorowa masa. Możecie wspólnie tworzyć z niej najrozmaitsze figurki, zwierzątka czy budowle, wszystko co tylko wpadnie wam do głowy. Ciastolina jest na tyle miękka i bezpieczna, że możesz zaproponować taką zabawę dziecku już po pierwszym roku życia.

Zobacz również: kreatywne zabawy dla dzieci

Jeśli nie masz w domu ani farb ani ciastoliny, wykaż się pomysłem i zrób masę solną. Potrzebujesz jedynie szklankę soli, szklankę mąki i odrobinę wody. Już samo wyrabianie masy będzie świetną zabawą dla dzieci. Masa przypomina konsystencją ciastoliné, więc śmiało możecie wykonać z niej różne figurki, szkatułki, naczynia czy samochodziki. Po wspólnym lepieniu pozostawcie wasze wyroby, by wyschły i stwardniały. Kolejnego dnia możecie je pomalować i ozdobić, będzie to dodatkową atrakcją i kolejną świetną zabawą.

Rozwijanie zdolności kulinarnych

Jeśli twoje dziecko wiele czasu spędza w kuchni i bacznie obserwuje, jak przygotowujesz posiłki, pieczesz czy gotujesz, może rozwija się w nim właśnie kulinarny talent. Warto go pielęgnować i rozwijać na przykład zachęcając go do wspólnego gotowania.

Na początek wymyślcie obiadowe menu, najlepiej coś prostego, na przykład sałatkę, pizzę lub naleśniki. Pamiętajcie o fartuszkach i o umyciu rąk. Następnie przygotujcie niezbędne składniki i do dzieła. Dziecko może wrzucać pokrojone składniki do miski z sałatką, mieszać oraz przyprawiać lub na przykład przekładać naleśniki ulubionym dżemem lub serkiem.

Możesz zaproponować dziecku, by samo wybrało, co chciałoby przygotować i z jakich składników. Chodzi o to, by pozwolić dziecku realizować jego pomysły i wizje kulinarne. Wspólne przygotowywanie obiadu to świetna zabawa, która może przerodzić się w prawdziwą miłość do gotowania.

Zajęcia dodatkowe dla dzieci

Jeśli dziecko ma już konkretne zainteresowania warto go w nich wspierać
i pozwolić mu się rozwijać i szlifować talent. W tym celu na pewno pomogą zajęcia dodatkowe, jak lekcje tańca, gry na instrumencie, pływania, gry w tenisa, angielskiego, robotyki czy fotografii. Mamy do dyspozycji tak szeroki wachlarz zajęć dla dzieci, że bez problemu znajdziemy takie, które pokryją się
z zainteresowaniami naszego dziecka.

Oczywiście rola rodzica nie polega jedynie na zapisaniu dziecka na konkretne zajęcia. Bardzo ważne jest również wsparcie i pomoc
w systematycznym uczestnictwie w zajęciach. Jedne dzieci będą z determinacją podchodzić do zajęć, tak się nimi zainteresują, że pomoc rodzica
w konsekwentnym wykonywaniu dodatkowych obowiązków nie będzie potrzebna, ale niektóre dzieci wręcz przeciwnie. Czasem potrzebna jest silna mobilizacja i tutaj udział rodzica może być bardzo pomocny, zwłaszcza, gdy zajęcia i dodatkowe obowiązki zaczną nudzić lub będą wymagały od dziecka większego zaangażowania.

Pamiętajmy jednak, że nadmierny upór ze strony rodzica również nie jest dobry. Jeśli dziecko będzie chciało zrezygnować z zajęć i nie będzie to jedynie chwilowy kaprys, trzeba mu na to pozwolić. Dzieciństwo to czas na próbowanie wszystkiego i pozwalanie dziecku na przetestowanie różnych rzeczy, które go zainteresują.

Wakacyjne wyjazdy tematyczne

Wakacje to bardzo dobry czas na rozwijanie talentów i zainteresowań dzieci i chociaż zajęcia dodatkowe w czasie wakacyjnym nie są prowadzone, to można zorganizować dziecku czas w inny sposób. Wakacyjne obozy tematyczne to idealny pomysł, by dziecko mogło się rozwijać i połączyć zdobywanie nowych umiejętności z zabawą i odpoczynkiem.

Podczas obozów tanecznych, sportowych czy językowych, dziecko jest pod doskonałą opieką wykwalifikowanej kadry opiekunów i trenerów. Ma zorganizowany czas, więc się nie nudzi, a dodatkowo szlifuje swój talent. Plusem jest również zmiana otoczenia i poznanie nowej grupy rówieśników, co dzieciom na pewno się spodoba. Takie połączenie nauki i zabawy jest świetnym sposobem na spędzenie wakacji dzieciaków w każdym wieku.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować