• 28 maja 2024

Bezpieczne foteliki dla dzieci starszych

W przeciągu ostatnich lat w Polsce udało się już wypracować odpowiednie podejście do kupna pierwszego fotelika. Rodzice nauczyli się, że oszczędność w tym temacie nie jest dobrym rozwiązaniem - najważniejsze jest bowiem bezpieczeństwo ich maluszków. Bez wahania wybierają droższe foteliki montowane tyłem. Niepokojący jest jednak spadek uwagi i roztropności przy wybieraniu sprzętu samochodowego dla starszaków. Okazuje się, że rodzice wertują przepisy ruchu drogowego i wybierają to, co uchroni ich przed mandatem, mniej zwracając uwagę na testy uderzeniowe. W tym zakresie mamy jeszcze wiele do zmiany! Musimy powtarzać, że bezpieczny fotelik dla dziecka 4-12 lat to wciąż tak samo ważny zakup, jak ten pierwszy czy drugi. Nie możemy bezmyślnie kupować go w hipermarketach. 

Jak kupować fotelik samochodowy 4-12 lat?

Foteliki samochodowe do 36 kg mają dokładnie to samo zadanie, co pierwsze i drugie - chronić twoje dziecko w czasie jazdy. Musimy mieć świadomość, że w każdej chwili może dojść do kolizji. Zgubne jest myślenie, że jesteśmy na tyle dobrymi kierowcami, że z pewnością nie doprowadzimy do wypadku - czasem wystarczy krótka chwila nieuwagi i/lub drugi spieszący się kierowca. Pamiętaj, że podkładka dostępna za naprawdę niewielkie pieniądze w supermarkecie nie przeszła żadnych testów i nie daje żadnego bezpieczeństwa. Dlatego znacznie lepszy będzie fotelik samochodowy z i-Size, spełniający najwyższe wymogi. Co właściwie zapewnia twojemu dziecku?

Jeszcze więcej ochrony w czasie zderzenia

Mało kto tak naprawdę zdaje sobie sprawę, jakie zagrożenia dotykają pasażerów w czasie zderzenia. Często dochodzi do poważnych uszkodzeń w obrębie jamy brzusznej, których przyczyną jest najczęściej źle przeprowadzony pas biodrowy. Tego naprawdę można uniknąć! Wybierz fotelik, który nie ma podłokietników. Oznacza to zmniejszenie prawdopodobieństwa nieprawidłowego prowadzenia pasa. Co więcej, foteliki samochodowe z homologacją i-Size przeszły pozytywnie test zderzenia bocznego. Oznacza, to, że w przypadku uderzenia w bok samochodu, nasz maluch jest dodatkowo chroniony.

Komfort dziecka

Fotelik samochodowy 4-12 lat jest z dzieckiem w okresie, gdy ono naprawdę sporo rośnie - często do 50 cm! Musi zatem posiadać możliwość regulacji zagłówka. Pamiętaj, że bezpieczne foteliki dla dzieci to te, które dokładnie pasują do ich wzrostu. Wybierz taki, który możesz regulować, gdy maluch już w nim siedzi. To znacznie wygodniejsze rozwiązanie, które wiele ułatwia. 

Kilkuletnie dziecko to jednak wciąż jeszcze dziecko - często zdarza mu się przysnąć w samochodzie. Zwłaszcza podczas dłuższych podróży bardzo ważne będą możliwość odchylenia oparcia oraz stabilny zagłówek. To właśnie one nie tylko zapewniają dziecku komfort, ale także wspierają jego głowę w czasie drzemki. Fotelik samochodowy z i-Size wyposażony został w praktyczny zagłówek w kształcie litery V. To odpowiedź na wszystkie potrzeby zmęczonego maluszka.

Nie unikaj mandatu - chroń dziecko!

W ostatnich latach w polskim prawie drogowym dotyczącym bezpiecznego przewozu dzieci naniesiono wiele poprawek. Mimo kilku dobrych zmian, wciąż zdecydowanie za łatwo jest uniknąć mandatu, decydując się na podkładkę czy kiepskiej jakości fotelik samochodowy 4-12 lat. Co musisz wiedzieć o zgodnym z prawem przewożeniu dzieci?

Możesz zrezygnować z fotelika, gdy twoje dziecko mierzy więcej niż 135 cm wzrostu. W sytuacji, gdy posiadasz 5-osobowy samochód i planujesz przewozić na tylnej kanapie trójkę dzieci - to, które ma skończone 3 lata, może być zapięte jedynie pasami. Zamiast unikać mandatu, skup się jednak na bezpieczeństwie. Nad prawo lepiej wynieść dobro pasażerów. Nowoczesne foteliki samochodowe do 36 kg pozwalają na zdjęcie bocznych paneli, dzięki czemu zyskujesz sporo miejsca. Pamiętaj, że warto zainwestować w bezpieczny fotelik dla dziecka, który zmieści się także obok dwóch innych. 

Artykuł sponsorowany

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować