• 19 kwietnia 2024

Jak bezpiecznie podnosić i trzymać noworodka? Prawidłowa pielęgnacja dziecka

noworodek

Ciało noworodka jest niestabilne, dlatego bardzo ważne jest zachowanie delikatności przy podnoszeniu i trzymaniu dziecka. Dowiedz się, jak podnosić noworodka, aby zapewnić mu bezpieczeństwo i nie wyrządzić krzywdy? Oto kilka cennych wskazówek, które warto znać.

Podnoszenie i trzymanie noworodka wcale nie jest trudne – wystarczy zastosować jeden z poniższych sposobów.

Podnoszenie z pozycji na boku

Jeśli zastanawiasz się, jak podnosić noworodka, wybierz pozycję „na boku”. Jest to pozycja uważana za jedną z najbezpieczniejszych. Na czym polega podnoszenie noworodka w taki sposób? Jedną rękę wsuń pod tułów i nogi – tak, aby cała ręka znalazła się pod ciałem dziecka. Głowę malucha należy podtrzymywać drugą dłonią. Teraz wystarczy podnieść dziecko powoli – tak, aby jego ciało znajdowało się w pozycji bocznej w stosunku do podłoża.

Podnoszenie z pozycji na brzuchu

Zastanawiasz się, jak bezpiecznie podnosić noworodka, gdy leży na brzuchu? Możesz zrobić to na dwa sposoby:

  • l przekręć go na dowolny bok, a następnie postępuj tak, jak w przypadku podnoszenia z pozycji na boku,
  • l jedną rękę wsuń pod brzuch (od strony głowy), a drugą – od strony pupy; głowa powinna opierać się na przedramieniu.

Podnoszenie z pozycji na wznak

W związku z tym, że dzieci często układane są w pozycji na wznak, ważne jest prawidłowe podnoszenie niemowlaka. W tym przypadku należy wsunąć całą rękę pod plecy malucha – tak, by kręgosłup był stabilizowany przez przedramię. Głowa dziecka powinna opierać się na zgięciu łokcia.

Podnoszenie niemowlaka pod pachy – czy to bezpieczne?

O ile podnoszenie noworodka pod pachy nie jest zalecane, o tyle taki sposób podnoszenia i trzymania może dotyczyć już starszych dzieci. Warto bowiem pamiętać, że najbardziej naturalną pozycją dla malucha w pierwszych tygodniach życia jest pozycja embrionalna. Podnoszenie pod pachy i trzymanie w pionie prowadzi do nienaturalnego odgięcia kręgosłupa i wywołuje napięcie całego ciała.

Podnoszenie noworodka – o czym jeszcze pamiętać?

Zastanawiasz się, jak podnosić noworodka? Istotną rolę odgrywa nie tylko technika, ale przede wszystkim cała „otoczka”.
Pamiętaj, że podnoszenie malucha z zaskoczenia jest bardzo stresującym przeżyciem dla noworodka. Dlatego podejdź do dziecka – pokaż się, by w ten sposób przygotować go do kontaktu bezpośredniego. Ważny jest przy tym kontakt werbalny – dobrze jest opowiedzieć dziecku o czynnościach, które zamierzasz wykonać.

Aby nie fundować maluchowi niepotrzebnego stresu, nie wykonuj też zbyt gwałtownych ruchów. Podnoś noworodka bardzo powoli – w przeciwnym razie spodziewaj się tzw. odruchu moro.

 

Artykuł partnera

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować