• 8 września 2024

Jakie materiały opatrunkowe są niezbędne w każdej apteczce?

Wiosna w pełni, wkrótce rozpocznie się lato. Temperatury zachęcają do pozbywania się kolejnych warstw odzieży i wystawiania skóry na powietrze i słońce. Jednak garderoba to nie tylko ozdoba i ochrona termiczna. Zabezpiecza większą powierzchnię skóry, także przez zranieniami. W tym typowymi zadrapaniami, otarciami, ukąszeniami owadów, czy oparzeniami. W warto przygotować się tak, żeby w sytuacji, w której skóra ulegnie uszkodzeniu, mój możliwie najszybciej zastosować odpowiedni opatrunek. 

Kompresy i gaziki

Podstawą zaopatrzenia każdej rany jest jej oczyszczenie. Poza koniecznymi środkami dezynfekującymi  niezbędne są do tego jałowe gaziki. Nie tylko pomogą oczyścić, ale także zabezpieczą ranę. Jałowość zapewnia bezpieczne opatrzenie ran i skaleczeń, gwarantując, że nie zostaną do nich przeniesione organizmy chorobotwórcze. Materiały opatrunkowe w postaci gazików i kompresów są niezbędne nie tylko przy udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej, ale także przy wszelkich zabiegach chirurgicznych i ambulatoryjnych. Szczególną kategorię stanowią tu gazy i kompresy wysokochłonne, stosowane przy opatrywaniu, między innymi ran postrzałowych, ale także mocno się sączących. 

Plastry i przylepce

Plastry i przylepce to szczególny rodzaj materiałów opatrunkowych, charakteryzujący się warstwą kleju, umożliwiająca przyczepienie ich bezpośrednio do zdrowej skóry, lub zabezpieczenia bandaży. Plastry  posiadają własny opatrunek. Dostępne są w wersjach taśmowych, do samodzielnego cięcia, gotowych zestawach z różnej wielkości i kształtu elementami, również kolorowymi w wydaniu dla najmłodszych. W ofercie klienci znajdą zarówno plastry na tkaninie, wodoodporne, jak i  przezroczyste i włókninowe, przepuszczające powietrze. Pacjenci cierpiący z powodu odcisków mogą zastosować  plastry hydrokoloidowe, wspomagające leczenie dolegliwości. 

Bandaże, chusty i siatki  opatrunkowe

Tego rodzaju materiały opatrunkowe pozwalają na szybkie i skuteczne zabezpieczanie ran i urazów, oraz mocowanie opatrunków i kompresów hydrożelowych "zimno-ciepło". Do unieruchamiania uszkodzonych stawów i stosowania jako uciskowe sprawdzają się bandaże elastyczne. Bandaże nieelastyczne, z kolei, poliestrowe i wiskozowe, służą przytrzymaniu opatrunków i kompresów. Dla osób aktywnych i sportowców w treningu polecamy bandaże samoprzylepne i kohezyjne. Cienka warstwa kleju zapobiega przesuwaniu się ich w czasie ruchu. Bandaże samoprzylepne znajdą zastosowanie również u pacjentów w trakcie rehabilitacji. Siatki opatrunkowe sprawdzają się tam, gdzie zastosowanie bandaży jest trudne lub niemożliwe. Szczególnie przy urazach miednicy, krocza, a także głowy. Produkowane są w postaci rękawa, co ułatwia ich zastosowanie. 

Pozostałe materiały opatrunkowe

Środki opatrunkowe są konieczne nie tylko przy ranach i urazach.  Szczególnie przy wysokich temperaturach często przytrafiają się krwawienia z nosa. Warto być na takie sytuacje przygotowanym i mieć w apteczne tampony hemostatyczne do ich tamowania. Rozłożone mogą służyć także do zatrzymania innych krwawień. Przed wyjazdem na letni wypoczynek warto też zaopatrzyć się w opatrunki łagodzące ukąszenia owadów. Niezbędna jest również chusta trójkątna, pozwalająca na szybkie zabezpieczenie kończyny górnej, w razie jej urazu, oraz hydrożelowe opatrunki na oparzenia. Wygodnym rozwiązaniem może się okazać kupno gotowej, dobrze wyposażonej apteczki, w której znajdą się wszystkie elementy niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy.

Artykuł partnera

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Co jeść, kiedy mam Hashimoto?

Hashimoto to choroba autoimmunologiczna, która wpływa na funkcjonowanie tarczycy. W Polsce, jak i na całym...

Psychoterapia online dla DDA

Osoby z syndromem DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików, to znaczy odsetek pacjentów zgłaszających się pomoc...