• 13 lipca 2024

Jak spakować apteczkę na wyprawę?

apteczka pierwszej pomocy

Wakacje przed nami i wielu z nas planuje od A do Z swoje wyprawy i zawartość bagażu, ale czy pamiętamy o tak istotnej rzeczy, jak zabranie ze sobą apteczki? Bardzo często decydujemy się spędzić urlop w sposób aktywny. Spacery po górach czy dalekie wycieczki rowerowe są niewątpliwie dobre dla zdrowia, lecz mogą podczas nich mogą przydarzyć się nam mniejsze lub większe urazy. W związku z tym, obok wygodnych butów i okularów przeciwsłonecznych, w wyprawowym plecaku powinna się znaleźć apteczka. Jak ją spakować, aby w potrzebie mieć pod ręką niezbędne środki pierwszej pomocy radzi Sebastian Szymanek, ratownik GOPR.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, aby apteczka była wodoszczelna, ponieważ jeśli spotka nas deszcz, po przemoknięciu stanie się nieprzydatna. Następnie określamy ile osób będzie w razie potrzeby z niej korzystać i dostosowujemy do tej liczby ilość wyposażenia. W każdej apteczce muszą się znaleźć dwie metrowe gazy, małe gaziki, kilka rodzajów plastrów, nożyczki, folia NRC (termiczna), najlepiej 2 chusty trójkątne, które pomogą nam zatamować krwotok czy unieruchomić kończynę. Warto, aby w apteczce znalazły się również: maska do sztucznego oddychania oraz rękawiczki – optymalna ilość to 6 par – mówi Sebastian Szymanek, ratownik GOPR.

Aktywny wypoczynek naraża nas na powstawanie zranień oraz otarć. Upadek z roweru, czy otarcie stóp po kilkugodzinnym trekkingu może przydarzyć się każdemu z nas. Dlatego warto w apteczce umieścić również specjalną maść z antybiotykiem (np. MaxiBiotic w jednorazowych saszetkach), która skutecznie odkazi ranę i uchroni przed wdaniem się zakażenia. Saszetki zajmują niewiele miejsca, a będą nieocenioną pomocą w nagłych przypadkach.

Co ponadto?

Udając się w wycieczkę po górach, poza opatrunkami, bandażami i plastrami, do apteczki powinniśmy spakować leki, o możliwie najszerszym spektrum działania. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w środki przeciwbólowe. Będą one pomocne, niezależnie od tego czy rozboli nas głowa czy ząb. – A jeśli chodzi o wyposażenie chroniące nas przed urazami, to nie zapominajmy o kasku! Nawet jeśli wybrane góry nie wydają nam się strome, to jest to nieodzowny element wyposażenia, który uchroni nas przed spadającymi kamieniami czy zamortyzuje uderzenie głowy o twardą powierzchnię – dodaje Sebastian Szymanek.

Apteczka powinna być jednym z podstawowych akcesoriów, od którego zaczynamy pakowanie plecaka na wyprawę. Ten gabarytowo niewielki przedmiot może mieć znaczący wpływ na jakość spędzanego urlopu. Zainstalujmy również w swoich telefonach aplikację RATUNEK, by w razie potrzeby szybko wezwać pomoc, która uratuje nam życie.

DODATKOWE INFORMACJE

MaxiBiotic – lek w postaci maści do stosowania miejscowego na skórę przy drobnych ranach (otarcia, zadrapania, ukąszenia), oparzeniach i owrzodzeniach skóry. Substancje czynne leku to trzy antybiotyki o uzupełniającym się zakresie działania przeciwbakteryjnego, wobec bakterii będących przyczyną większości zakażeń skóry. Maść dostępna w tubach zawierających 3 g, 5 g i 15 g leku lub jednorazowych saszetkach o pojemności 1 g.

Średnia cena apteczna maści, 5 g: 11,80 zł

Średnia cena apteczna saszetek, 1 g x 10 sztuk: 16,70 zł

MaxiSeptic – środek antyseptyczny w postaci spray’u, który stosuje się na skórę lub rany w celu zniszczenia drobnoustrojów i czynników zakaźnych oraz zapobiegania zakażeniom. Lek zawiera dwie substancje czynne: oktenidyny dichlorowodorek i fenoksyetanol, które działają przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Przeznaczony do stosowania u dorosłych i dzieci w każdym wieku. Spray dostępny w dwóch pojemnościach – 50 ml i 250 ml.

Średnia cena apteczna spray’u, 50 ml: 17,40 zł

Zobacz również: https://boreliozaporadnik.pl/

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Psychoterapia online dla DDA

Osoby z syndromem DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików, to znaczy odsetek pacjentów zgłaszających się pomoc...