• 28 maja 2024

Usuwanie tatuażu: czy jest to skuteczny zabieg? Jakie wiążą się z nim przeciwwskazania i czy jest bolesny?

Obecnie usuwanie tatuażu jest prawie tak powszechne, jak samo jego wykonywanie. Czy jednak po użyciu lasera można liczyć na trwałe jego usunięcie? Jaki laser wybrać, aby zabieg okazał się skuteczny? Poniżej zamieszczone zostały wszystkie informacje dotyczące tego tematu.

Jakimi sposobami warto usuwać tatuaż?

Wiele osób po pewnym czasie jest znudzonych swoimi tatuażami, czasem można z nich również po prostu "wyrosnąć". Innym razem mogą być one wyraźnie nieudane i stają się powodem do wstydu. Niezależnie od samego powodu, takiego tatuażu należy się pozbyć. Na stronach internetowych można znaleźć sporo pomysłów w tym zakresie, niekiedy o dość drastycznym podłożu. Niektórzy polecają stosowanie sody oczyszczonej lub kwasku cytrynowego. Takie sposoby są jednak niebezpieczne i wyraźnie zagrażają zdrowiu.

Zamiast nich lepiej zdecydować się na takie profesjonalne metody, jak chociażby mikrodermabrazja. Warto mieć jednak świadomość tego, że wówczas tatuaż zostaje jedynie rozjaśniony. Na takiej zasadzie działają zabiegi kosmetyczne.

By pozbyć się tatuażu trwale, można skorzystać z inwazyjnych zabiegów chirurgicznych, jednak one pozostawiają blizny. Mniej inwazyjną metodą jest usuwanie tatuażu przy pomocy lasera, najczęściej modelu Q-switch lub PicoPlus.

Jak wygląda laserowe usuwanie tatuażu?

Podczas takiego zabiegu niszczy się barwnik pod skórą, przy pomocy wiązki światła. Energia pochodząca z lasera skupia się w takiej sytuacji jedynie na miejscach zabarwionych, a zatem nie ma wpływu na resztę ciała. Im ciemniejszy jest tatuaż, tym skuteczniejszy ostatecznie zabieg. Obecnie do wykonywania takiego zabiegu wykorzystuje się laser Q- switch będący laserem nanosekundowym lub laser PicaPlus, który opiera swoje działanie na pikasekundach. Laser PicaPlus umożliwia szybsze działanie, dlatego do całkowitego usunięcia tatuażu potrzebnych jest mniej sesji.

W ciągu ilu sesji usuwany jest tatuaż?

W ciągu jednej sesji nie można usunąć całkowicie tatuażu. Ilość sesji jest uzależniona od jego wielkości czy też liczby kolorów. Szybciej usuwa się ciemne tatuaże, natomiast jasne (żółte itp.), usuwa się trudniej.

Poza tym na to wszystko wpływa ma również głębokość tatuażu, jego gęstość oraz tym wykorzystanego przy nim barwnika. Ważny jest również kolor skóry danej osoby i to, jak zareaguje ona na działanie lasera.

Czy usuwanie tatuażu jest bolesne?

Zazwyczaj odczuwa się jedynie niewielki ból i zwykle nie stosuje się znieczulenia. Po zabiegu występują powierzchniowe uszkodzenia skóry, które szybko się goją. Sam okres rekonwalescencji po wykonanym zabiegu, to zalecane 3 dni. Jednak nawet miesiąc po jego usunięciu, powinno się chronić skórę przed promieniami słonecznymi. Najlepiej jest stosować kremy z wysokimi filtrami i jakąś osłonę zewnętrzną.

Jakie są przeciwwskazania do usunięcia tatuażu?

Przy pomocy laseroterapii można skutecznie pozbyć się tatuażu, jednak nie w każdym wypadku. Osoby, które mają choroby tkanki łącznej, skłonność do powstawania bliznowców, mają infekcje skórne w miejscu występowania tatuażu czy też przyjmują leki fotouczulające, nie mogą korzystać z tej metody. Dlatego chęć usunięcia tatuażu, należy odpowiednio wcześniej skonsultować z lekarzem.

Jak troszczyć się o skórę po zabiegu?

Po zabiegu skóra musi być odpowiednio pielęgnowana. Miejsca gdzie wcześniej był tatuaż nie powinno się moczyć. Dopiero po kilku godzinach można wziąć prysznic, jednak powinno się unikać kierowania strumienia na to miejsce. Warto unikać również sauny, basenów oraz wanny. Środki myjące powinny być natomiast delikatne. Samo miejsce musi być pielęgnowane kremami, które wspomagają regenerację skóry. W ciągu pierwszych trzech dni, warstwa kremu powinna być zabezpieczona gazą. Skóra po zabiegu może przez jakiś czas swędzieć. Warto unikać też opalania, a na słońcu stosować kremy z wysokim filtrem UV. Nie powinno się w tym miejscu stosować również kosmetyków barwiących.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować