• 30 września 2023

Ubezpieczenie auta – czy OC musi być na właściciela pojazdu?

oc na inną osobę niż właściciel

Samochód to duży przywilej i wygoda. Razem z tym w parze idzie także spora odpowiedzialność, a także dodatkowe wydatki. Prócz kupna samego auta, czekają na nas chociażby koszty rejestracji, badania technicznego czy ubezpieczenia OC. To martwi kierowców – cena za polisę OC to znaczne obciążenie dla portfela. Szukają w związku z tym sposobów na zniżki, na przykład poprzez współwłaścicielstwo. Wówczas pojawiają się wątpliwości i pytanie, czy mogę ubezpieczyć samochód, nie będąc jego właścicielem? 

Jak taniej kupić OC? Współwłaścicielstwo samochodu

OC trzeba wykupić – to obowiązek każdego, kto posiada samochód, nawet jeśli nim nie jeździ. Jednorazowy roczny wydatek kilkuset albo i tysięcy złotych dotyka wszystkich posiadaczy pojazdów. W związku z tym szukają sposobów na jak najtańszą polisę samochodu. Kalkulator ubezpieczeń OC to jedna z najlepszych opcji, ponieważ umożliwia ona porównanie ofert towarzystw ubezpieczeniowych pod kątem parametrów naszego samochodu. W ten sposób da się wybrać najatrakcyjniejszą cenowo ofertę. 

OC zależy od wielu czynników, między innymi stażu kierowcy. Doświadczeni posiadacze pojazdów są mniejszym ryzykiem dla firmy ubezpieczeniowej, więc mogą płacić mniej. W 2019 roku, według raportów mfind.pl, średnia cena ubezpieczenia samochodu dla niedoświadczonych kierowców wyniosła aż 1200 złotych. Nic dziwnego, że młodzież szuka sposobu na obniżenie tej kwoty.

Jednym z takich sposobów jest współwłaścicielstwo. Polega to na zgłoszeniu do polisy OC doświadczonego kierowcy jako współwłaściciela pojazdu. Najczęściej jest to jeden z rodziców. Dlaczego? Taka osoba prawdopodobnie posiada maksymalne zniżki – np. dzięki bezszkodowej jeździe przez wiele lat. Zarejestrowanie drugiej osoby jako współwłaściciela wymaga jedynie wizyty w Wydziale Komunikacji oraz dodania takiej informacji podczas podpisywania polisy OC. Warto mieć na uwadze to, kto zostanie właścicielem, a kto współwłaścicielem samochodu. Firmy ubezpieczeniowe przychylniej patrzą na doświadczonego i starszego kierowcę jako właściciela, a młodego jako współwłaściciela.

Czy mogę ubezpieczyć samochód nie będąc jego właścicielem?

Współwłaścicielstwo jest bardzo popularnym rozwiązaniem w naszym kraju. Często z jednego pojazdu korzysta więcej niż jeden członek rodziny – jest to bardziej praktyczne, wygodne dla wszystkich domowników. Czy w związku z tym, OC można wykupić, nie będąc właścicielem pojazdu wpisanym w dokumentach?

Niestety, nie ma takiej możliwości. Z zasady, polisa OC jest przypisana do samochodu, a nie do kierowcy – można to zauważyć zwłaszcza przy zakupie nowego auta, gdy poprzednie ubezpieczenie nadal obowiązuje. Wynika z tego, że OC wykupić może tylko i wyłącznie prawowity właściciel pojazdu. Warto przy tym pamiętać o przepływie informacji. Ubezpieczyciel powinien wiedzieć, że z samochodu będzie korzystał inny członek rodziny lub mniej doświadczony kierowca, np. syn. Wówczas towarzystwo odpowiednio dostosuje składkę i ubezpieczenie będzie kompletne.

Artykuł zewnętrzny

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować