• 30 września 2020

Ubezpieczenie auta – czy OC musi być na właściciela pojazdu?

oc na inną osobę niż właściciel

Samochód to duży przywilej i wygoda. Razem z tym w parze idzie także spora odpowiedzialność, a także dodatkowe wydatki. Prócz kupna samego auta, czekają na nas chociażby koszty rejestracji, badania technicznego czy ubezpieczenia OC. To martwi kierowców – cena za polisę OC to znaczne obciążenie dla portfela. Szukają w związku z tym sposobów na zniżki, na przykład poprzez współwłaścicielstwo. Wówczas pojawiają się wątpliwości i pytanie, czy mogę ubezpieczyć samochód, nie będąc jego właścicielem? 

Jak taniej kupić OC? Współwłaścicielstwo samochodu

OC trzeba wykupić – to obowiązek każdego, kto posiada samochód, nawet jeśli nim nie jeździ. Jednorazowy roczny wydatek kilkuset albo i tysięcy złotych dotyka wszystkich posiadaczy pojazdów. W związku z tym szukają sposobów na jak najtańszą polisę samochodu. Kalkulator ubezpieczeń OC to jedna z najlepszych opcji, ponieważ umożliwia ona porównanie ofert towarzystw ubezpieczeniowych pod kątem parametrów naszego samochodu. W ten sposób da się wybrać najatrakcyjniejszą cenowo ofertę. 

OC zależy od wielu czynników, między innymi stażu kierowcy. Doświadczeni posiadacze pojazdów są mniejszym ryzykiem dla firmy ubezpieczeniowej, więc mogą płacić mniej. W 2019 roku, według raportów mfind.pl, średnia cena ubezpieczenia samochodu dla niedoświadczonych kierowców wyniosła aż 1200 złotych. Nic dziwnego, że młodzież szuka sposobu na obniżenie tej kwoty.

Jednym z takich sposobów jest współwłaścicielstwo. Polega to na zgłoszeniu do polisy OC doświadczonego kierowcy jako współwłaściciela pojazdu. Najczęściej jest to jeden z rodziców. Dlaczego? Taka osoba prawdopodobnie posiada maksymalne zniżki – np. dzięki bezszkodowej jeździe przez wiele lat. Zarejestrowanie drugiej osoby jako współwłaściciela wymaga jedynie wizyty w Wydziale Komunikacji oraz dodania takiej informacji podczas podpisywania polisy OC. Warto mieć na uwadze to, kto zostanie właścicielem, a kto współwłaścicielem samochodu. Firmy ubezpieczeniowe przychylniej patrzą na doświadczonego i starszego kierowcę jako właściciela, a młodego jako współwłaściciela.

Czy mogę ubezpieczyć samochód nie będąc jego właścicielem?

Współwłaścicielstwo jest bardzo popularnym rozwiązaniem w naszym kraju. Często z jednego pojazdu korzysta więcej niż jeden członek rodziny – jest to bardziej praktyczne, wygodne dla wszystkich domowników. Czy w związku z tym, OC można wykupić, nie będąc właścicielem pojazdu wpisanym w dokumentach?

Niestety, nie ma takiej możliwości. Z zasady, polisa OC jest przypisana do samochodu, a nie do kierowcy – można to zauważyć zwłaszcza przy zakupie nowego auta, gdy poprzednie ubezpieczenie nadal obowiązuje. Wynika z tego, że OC wykupić może tylko i wyłącznie prawowity właściciel pojazdu. Warto przy tym pamiętać o przepływie informacji. Ubezpieczyciel powinien wiedzieć, że z samochodu będzie korzystał inny członek rodziny lub mniej doświadczony kierowca, np. syn. Wówczas towarzystwo odpowiednio dostosuje składkę i ubezpieczenie będzie kompletne.

Artykuł zewnętrzny

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Woda różana

Woda różana jest kosmetykiem coraz bardziej popularnym. Jest ona wykorzystywana do pielęgnacji cery oraz twarzy...

Jak wybrać przybornik na biurko?

Nawet, jeśli kilka osób wykonuje zbliżone obowiązki, nie sposób nie zauważyć tego, że ich potrzeby często...