• 25 kwietnia 2024

Jak zrobić instalację pneumatyczną w garażu?

Instalacja sprężonego powietrza może być wykonana bez przesadnego wysiłku. Aby jednak tak się stało, należy unikać błędów, te zaś mogą pojawić się zarówno na etapie projektu, jak i podczas jego wykonywania. Sama instalacja pneumatyczna nie jest zresztą niczym nowym. Mamy z nią do czynienia w większości zakładów produkcyjnych, wszędzie tam gdzie używane są narzędzia i maszyny wykorzystujące sprężone powietrze do swojej pracy. Na jakie błędy należy więc szczególnie uważać.

Błąd pierwszy – wykorzystywanie nieodpowiednich materiałów

Problem ten daje o sobie znać przede wszystkim wtedy, gdy do budowy wykorzystuje się instalacje stalowe, spawane i skręcane rury, a wszystko to ma miejsce w sytuacji wykorzystywania kompresorów śrubowych. Kompresory znane są z tego, że wytwarzane przez nie sprężone powietrze charakteryzuje bardzo wysoka klasa czystości. Jego jakość z pewnością może się pogorszyć nawet, jeśli będzie przepływać przez rury stalowe. Te są narażone na pewne niekorzystne zjawiska. Tu najczęściej wspomina się o korozji, należy jednak liczyć się również z kondensowaniem się pary wodnej, a także z wtórnym przedostawaniem się do układu zanieczyszczeń. Oczywiście, nie mamy do czynienia z problemem, którego nie da się rozwiązać, warto zatem rozważyć wykorzystywanie nie instalacji stalowych, ale aluminiowych.

Błąd drugi – brak spadku podczas budowy rurociągu zasilającego

Brak spadku podczas budowania głównego rurociągu zasilającego jest dość typowym problemem, z jakim mierzymy się wykonując instalacje pneumatyczne. Jego konsekwencje potrafią być szczególnie nieprzyjemne, a jedną z najpoważniejszych wydaje się być przedostawanie się wody czy to do narzędzi pneumatycznych, czy to do pistoletów przeznaczonych do malowania. Rozwiązanie jest proste. Już na etapie projektu dobrze jest zatem założyć, że główne poziome linie zasilające będą wykonane ze spadkiem. Ten ostatni nie musi być wcale duży, przyjmuje się więc, że może wynosić około dwóch procent.

Błąd trzeci – pionowe odejścia z instalacji głównej do odbiorników z wykorzystaniem trójników

Trójnik tylko pozornie jest rozwiązaniem oczywistym. Wprowadzenie go do naszego projektu może doprowadzić do tego, że zarówno woda, jak i kondensat będą się przedostawać do najniższych punktów instalacji. Rozwiązaniem jest wykorzystywanie nie trójników, ale specjalnych złączy rozgałęziających, które pozwalają na separację wody.

Błąd czwarty – rury o małej średnicy

Podczas projektowania instalacji pneumatycznej warto myśleć także o jej ewentualnej rozbudowie. Jeśli średnica wykorzystywanych przez nas rur była zbyt mała, może okazać się, że niewystarczający będzie również sam przepływ sprężonego powietrza czy to do narzędzi pneumatycznych, czy to do innych odbiorników. Nie przestaną one pracować, jednak parametry ich pracy ulegną znacznemu pogorszeniu. Rozwiązaniem wydaje się wykorzystywanie rur o większej średnicy. Pomocna może być także wykonywana już na etapie tworzenia projektu wizja lokalna w obiekcie. Koszt wykonania projektu z wykorzystaniem takich rur może być wyższy, nadal jest jednak zdecydowanie niższy niż ten, który będzie wiązał się z nieuniknioną modernizacją takiej instalacji w przyszłości.

https://sklep-warsztat.pl/

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Nowoczesne i stylowe fryzury fade

W dzisiejszym artykule zanurzymy się w fascynujący świat fryzur fade. Ta niezwykle stylowa i nowoczesna fryzura...