• 28 maja 2024

Przetworniki D/A - czym są i gdzie je kupić?

przetworniki D/A

W dzisiejszych czasach dysponujemy ogromnym spektrum urządzeń, z których można odtwarzać muzykę. Korzystamy w tym celu między innego z komputera, serwera lub też odtwarzaczy przenośnych. Taki rozwój technologii oznacza oczywiście ogromną ilość nowych możliwości i udogodnień w cieszeniu się ulubioną muzyką. Jednakże często niesie to ze sobą niepożądane zjawisko w postaci dość słabej jakości dźwięku. Nie jest to jednak sytuacja beznadziejna. Miłośnicy dobrego brzmienia mogą skorzystać z pomocy przetwornika D/A. Czym on jest i w jaki sposób działa? Dlaczego warto zainwestować w przetwornik D/A i gdzie najlepiej go kupić?

Przetwornik D/A – co to jest?

Przetwornik cyfrowo-analogowy, nazywany również przetwornikiem D/A lub DAC (ang. Digital to Analog Converter, DAC), jest przyrządem elektronicznym stworzonym do przetwarzania sygnału cyfrowego na sygnał. Obecnie przetworniki D/A są bardzo często stosowane w odtwarzaczach audio. W dzisiejszych czasach większość sygnałów audio jest przechowywana w postaci cyfrowej. Żeby było można je usłyszeć w głośnikach, wymagane jest przekonwertowanie ich na sygnał analogowy. Co więcej, przetworniki D/A są również stosowane w odtwarzaczach video. Sygnał z urządzeń cyfrowych musi zostać przekonwertowany na sygnał analogowy, zanim stanie się widoczny na ekranie telewizora lub ekranie rzutnika. Nierzadko wejścia analogowe są zastępowane przez ich cyfrowe odpowiedniki, w związku z tym zmienia się miejsce przetwarzania sygnału cyfrowego na analogowy. Warto podkreślić, że im tor analogowy jest krótszy, tym mniej zakłóceń w postaci szumów i zniekształceń jest wnoszonych do sygnału. Przetworniki D/A dzielimy na dwa rodzaje: tranzystorowe oraz lamowe. 

przetwornik

Czym się kierować wybierając przetwornik D/A?

Kupując przetwornik D/A musimy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych cech. Po pierwsze będzie to obsługiwana częstotliwość lub rozdzielczość próbkowania. Naszym minimalnym założeniem powinna być obsługa sygnału 96 kHz/24 bity, a jeszcze lepszym wyborem będą 192 kHz/24 bity. Ponadto, bardzo istotną cecha jest także rozmiar urządzenia. Wszystko zależy od tego, z jakim urządzeniem będzie działał przetwornik. Jeśli chcemy poprawić jakość dźwięku ze źródeł mobilnych takich jak smartfon, czy tablet, należy poszukać niewielkiego, przenośnego DAC-a, który z łatwością podłączymy do źródła dźwięku i zmieścimy chociażby w kieszeni. Jeżeli zaś zależy nam na jak najlepszej jakości, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie stacjonarny przetwornik D/A. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę? Z pewnością na ilość dostępnych wejść. Jeśli chcemy podłączyć jedynie komputer, wystarczy nam wejściowy port USB i dwa wyjścia RCA. Warto zaznaczyć jednak, że dobry rozwiązaniem jest urządzenie wyposażone w większą ilość połączeń, takich jak wejście optyczne lub koncentryczne. To sprawia, że z łatwością można podłączyć na przykład konsolę do gier, czy też telewizor.

Gdzie najlepiej szukać przetwornika D/A?

Jeżeli zależy nam na znalezieniu naprawdę dobrego sprzętu, który spełni nasze oczekiwania, powinniśmy zrobić zakupy w dobrym sklepie specjalizującym się w tego typu urządzeniach. Z pewnością warto jest zapoznać się z ofertą sklepu Nautilus. Jest to firma zajmująca sprzedażą najwyższej jakości sprzętu audio oraz video, który zaspokaja potrzeby nawet najbardziej wymagających melomanów. Każdy miłośnik muzyki znajdzie tu produkty, które będą spełniać jego oczekiwania zarówno pod względem jakości, jak i ceny.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Nowoczesne i stylowe fryzury fade

W dzisiejszym artykule zanurzymy się w fascynujący świat fryzur fade. Ta niezwykle stylowa i nowoczesna fryzura...