• 28 maja 2024

Co to znaczy Prosecco? Czy Prosecco to wino?

Prosecco

Prosecco jest lekkie i orzeźwiające, z nutami białych kwiatów i owoców. Jest to przyjemny i orzeźwiający napój, którym można się cieszyć o każdej porze, w dzień i w nocy, na każdą okazję. Zakochaliśmy się w Prosecco!

Co oznacza Prosecco?

Prosecco to apelacja, z której pochodzi wino. Znajduje się ona na wzgórzach Veneto, Friuli-Venezia Giulia. Większość butelek prosecco pochodzi z Veneto. Oprócz ogólnego oznaczenia Prosecco, istnieją jeszcze dwie subapelacje, w tym Prosecco DOCG - Asolo, Conegliano Valdobbiadene oraz Prosecco DOC Treviso, Trieste.

Od 2009 roku nazwa Prosecco jest chronionym geograficznym oznaczeniem pochodzenia i jest zarezerwowana dla win produkowanych w Veneto i Venezia Giulia. Do produkcji Prosecco używa się winogron Glera. W przeszłości szczep ten nazywany był Prosecco. Istnieją dwa rodzaje prosecco: wina musujące Prosecco, znane również jako spumante (minimalne ciśnienie 3 bary) oraz frizzante. Wina Prosecco Frizzante opisywane są jako delikatne, perłowe wino musujące. Prosecco to nie tylko wino musujące. Na etykietach butelek spokojnego Prosecco można znaleźć dopisek "tranquillo".

Jeśli szukamy w prosecco alkoholi o najniższej kaloryczności, to warto wybrać butelkę z zapisem "brut". Posiada ona najmniejszą ilość cukru resztkowego. Kolejnym rodzajem prosecco jest "extra-dry" z 12-17 gramami cukru resztkowego na litr, następnie "dry", z 17 do 32 gramami i wreszcie demi-sec, które ma zawartość cukru od 32 do 50 gramów na litr. Wytrawne prosecco "brut" charakteryzuje się orzeźwiającym, sprężystym i kwasowym smakiem. Wino musujące "extra dry", demi-sec i "dry" jest lekkie, przyjemne, z równowagą kwasowości i słodyczy.

Villa Belluci to idealny wybór dla osób szukających Prosecco wytrawnego, codziennego i delikatnego na poziomie Extra Dry. Jeszcze bardziej delikatne? Półwytrawna, subtelna Brilla jest tu prezentowana z piękną butelką i etykietą. Bepin De Eto oferuje Prosecco, które jest bardziej suche na poziomie Brut, ale nadal bardzo owocowe i wyraziste.

Czy istnieją polskie wina? Czy Polacy są dobrzy w produkcji wina? Sprawdź na https://oalkoholach.pl/a/kluq,czy-istnieja-polskie-wina-czy-polacy-sa-dobrzy-w-produkcji-wina

Prosecco

Jak powstaje Prosecco?

Prosecco, białe wino musujące, jest również dostępne w wersji łagodnie musującej. Jeśli wolisz mocniejsze musowanie, wybierz Spumante, podczas gdy Frizzante ma delikatniejsze bąbelki. Prosecco może być półwytrawne lub mocno słodkie, w zależności od poziomu cukru.

Prosecco jest produkowane w tańszym i bardziej wydajnym procesie niż francuskie szampany. Wtórna fermentacja odbywa się w dużych, zamkniętych zbiornikach, a nie w pojedynczych butelkach. Od tej metody produkcji Prosecco wywodzi się "metoda zbiorników", lub bardziej elegancko "metoda Charmat" lub "metoda Martinotti".

Prosecco produkowane jest we Włoszech, głównie w regionie Veneto i Friuli Venezia z odmiany winogron Glera. Może zawierać inne dobrze zdefiniowane odmiany winogron, ale nie więcej niż 15%. W skład kupażu Prosecco może wchodzić Pinot Noir, Chardonnay lub Pinot Grigio, a także Bianchetta Trevigiana (Bianchetta Trevigiana), Verdiso, Perera.

W zależności od tego, jak słodkie jest Prosecco, możemy wybrać różne rodzaje: Extra Brut, Brut, Extra Dry, Dry, Semi-dry, Dry i Dry.
Prosecco ma zakres procentowy od 10 do 12,5%.

Prosecco - z czym podawać?

Prosecco to doskonały aperitif. Najlepiej smakuje dobrze schłodzone, najlepiej w temperaturze 6-8 stopni C. Dobrze skomponuje się także z owocami morza, shusi i daniami azjatyckimi. Dobrze pasuje do potraw, w których skład wchodzi białe mięso, makarony, sery, desery na bazie owoców czy sałatki.

Prosecco stanowi świetną bazę do koktajli. Szczególnie popularne jest połączenie Aperolu z wodą mineralną. Wytrawne Prosecco ma tylko 70 kcal na 100 ml, co czyni je jednym z najmniej kalorycznych alkoholi.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Nowoczesne i stylowe fryzury fade

W dzisiejszym artykule zanurzymy się w fascynujący świat fryzur fade. Ta niezwykle stylowa i nowoczesna fryzura...