• 13 lipca 2024

Czy łatwo jest znaleźć pracę w IT w Katowicach? Kondycja branży

W ostatnich czasach rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT. Pracę programisty można dostać bez wykształcenia kierunkowego - przedsiębiorcy doceniają umiejętności oraz predyspozycje kandydatów. Jak wygląda ten obszar rynku pracy w Katowicach? Opisujemy sytuację sektora IT.

Kondycja rynku pracy IT w Katowicach

Sektor informatyczny to branża, która w ostatnim czasie przeżywa prawdziwy rozkwit. To pozytywne zjawisko zauważalne jest również na Śląsku, o czym świadczą m.in. licznie pojawiające się oferty pracy dla programisty w Katowicach. Jak można określić aktualną sytuację rynku pracy IT?

Według raportu ABSL w pierwszym kwartale 2020 r. w Katowicach funkcjonowało 110 centrów usług biznesowych, w których pracowało 25,8 tys. osób. 45 proc. z nich zajmowało się nowymi technologiami. Dla porównania - w całej Polsce w tym samym okresie istniało ok. 1,5 tys. centrów, a łączna liczba ich pracowników wynosiła ok. 338 tys. 

Jak wynika z danych ABSL, zatrudnienie na stanowiskach związanych z nowymi technologiami w Katowicach w 2020 roku wzrosło o 12,5 proc. w stosunku do 2016 roku. Obserwując rozwój rynku IT, można przypuszczać, że kolejne lata przyniosą dalszy rozwój - prognozy ekspertów wskazują, że w tym niespełna 300-tysięcznym śląskim mieście do końca 2021 roku może powstać do 600 miejsc pracy dla programistów i innych specjalistów z branży nowych technologii. Przewidywania te wydają się być bardzo prawdopodobne, szczególnie, że odnotowuje się stale rosnący popyt na tego rodzaju usługi. 

Gdzie szukać pracy w Katowicach w branży IT? 

Obecnie największym pracodawcą z sektora nowych technologii na terenie miasta jest Capgemini. Firma zapewnia pracę w Katowicach dla około 2,3 tys. mieszkańców, a we wszystkich jej siedzibach pracuje łącznie 9,4 tys. osób. Ciągły rozwój przedsiębiorstwa sprawia, że stale poszukiwani są specjaliści z sektora IT. 

Specyfika branży IT sprawia, że poszukiwanie zatrudnienia w jej obrębie różni się od szukania pracy w innych sektorach. Dużą rolę odgrywają polecenia, a pracodawcy albo headhunterzy często sami kontaktują się z najbardziej rozchwytywanymi, doświadczonymi specjalistami. Początkujące osoby poszukujące pracy programisty w Katowicach mogą znaleźć interesujące oferty m.in. na łamach serwisów pracy, a także portali branżowych czy - w przypadku chęci podjęcia się pojedynczych projektów - serwisów dla freelancerów. 

Choć najbardziej pożądanymi pracownikami są osoby doświadczone - inżynierowie i architekci - nawet kandydaci stawiający pierwsze kroki w IT znajdą zatrudnienie w branży. Pracodawcy docenią szczególnie tych, którzy posiadają dodatkowe kompetencje, a także mogą pochwalić się znajomością języków obcych. 

Na czym polega praca programisty? 

Dużą część pracowników branży IT stanowią programiści. Czym dokładnie zajmują się przedstawiciele tego zawodu? Praca programisty polega głównie na rozwiązywaniu problemów. Wymaga ona posiadania analitycznego umysłu, przydatnymi cechami na tym stanowisku są również cierpliwość i umiejętność dobrej organizacji czasu. 

Programiści pracują nad wieloma różnego rodzaju projektami. Przed rozpoczęciem pracy nad każdym z nich dokonują podziału obowiązków, a następnie realizują wyznaczone zadania. Częstym zjawiskiem w tym zawodzie jest tzw. praca w sprintach, która pozwala na zmaksymalizowanie efektów. Programiści stosujący tę metodę wyznaczają okresy bardzo intensywnej pracy oraz te, w trakcie których mniejsza ilość obowiązków pozwala im na nieco odpoczynku. 

Branża IT ulega nieustannym transformacjom, a wraz z nią zmieniają się realia pracy programistów. Dynamiczny rozwój sektora nowoczesnych technologii sprawia, że liczba ofert pracy dla specjalistów w Częstochowie jest coraz wyższa, a eksperci prognozują, że popyt na pracowników IT będzie wciąż rosnąć.

Artykuł sponsorowany

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Dotacje unijne dla nowych firm

Założenie własnej firmy jest marzeniem wielu, ale niestety często brak funduszy nie pozwala nam tych marzeń...