• 13 lipca 2024

Nasiona Cannabis Sativa - co powinieneś o nich wiedzieć?

Cannabis Sativa

Konopia znana jest już od czasów starożytnych. Roślinę tę uprawia się na całym świecie, ale w zależności od panujących na poszczególnych terenach warunków klimatycznych, wyróżnia się różne jej odmiany. Wymienić można trzy następujące podgatunki: Cannabis Sativa, Cannabis Indica oraz Cannabis Ruderalis. Niezależnie od wyboru danej odmiany do uprawy, należy zapoznać się dokładnie z charakterystyką jej wzrostu. Co powinieneś wiedzieć o nasionach Cannabis Sativa?

Konopie włókniste i ich lecznicze właściwości

Mówiąc o konopiach, ma się zazwyczaj na myśli konopie indyjskie, które znane są przede wszystkim ze swoich właściwości halucynogennych oraz leczniczych. Warto jednak podkreślić, że do tego gatunku należą także konopie siewne (Cannabis sativa L. var. sativa), znane również pod nazwą włóknistych. Konopie wytwarzają tak zwane kannabinoidy. Z badań wynika, że istnieje ponad 60 tego rodzaju związków, ale wśród nich najbardziej rozpoznawalnym jest oczywiście THC, wykazujący działanie lecznicze oraz psychoaktywne.

W przypadku konopi siewnych suma zawartości THC oraz kwasu tetrahydro-kannabinolowego nie przekracza 0,2% (przeliczając to na suchą masę). Jeżeli zawartość THC przekracza wspomnianą wyżej wartość, mowa o konopiach indyjskich bądź narkotycznych. Związkiem, który nie prowadzi do odurzenia narkotycznego, jest tak zwany kannabidiol CBD. On również wykazuje działanie lecznicze.

O zastosowaniu leczniczym konopi mówi się już od dawna. W dzisiejszych czasach pojawiają się coraz to nowsze publikacje naukowe na temat konopi, wskazujące przede wszystkim na terapeutyczne działanie tej rośliny. Do najważniejszych wskazań medycznych zalicza się zatem stwardnienie rozsiane, zespół Touretta czy przewlekły ból neuropatyczny.

Nasiona Cannabis Sativa

Wszechstronne zastosowanie wykazują również nasiona Cannabis Sativa oraz tłoczony z nich olej. Cenione są przede wszystkim z uwagi na dużą wartość odżywczą, przez co wykorzystywane są między innymi w przemyśle spożywczym. Z oleju konopnego można również produkować olej napędowy. Konopie siewne służą ponadto do wytwarzania biomasy opałowej.

Odmiana Sativa

Odmiana Sativa wywodzi się z miejsc, w których panuje ciepły klimat i sezon wegetacyjny jest bardzo długi. Mowa tu między innymi o takich krajach jak Meksyk, Indie, Tajlandia czy Kolumbia. Najważniejszą kwestią pozwalającą odróżnić konopie typu Sativa od Indica jest przede wszystkim budowa rośliny. Odmiana Sativa określana jest jako pochylona, ma cieńsze liście i dość duże przerwy pomiędzy rozgałęzieniami.

Charakteryzuje ją szybki wzrost w okresie wegetacyjnym. Odmiana ta posiada długie pąki o kształcie świeczki - dawniej były one luźne i zwiewne. Pąki te charakteryzują się obecnie dużą odpornością na pleśnienie. Nie wymagają dużego i częstego nawożenia. Do najbardziej znanych odmian Sativa zalicza się legendarną Haze, która rozwija się przez okres około 12 tygodni. Nasiona Cannabis Sativa nadają się do uprawy zarówno indoor, jak i outdoor. Więcej...

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Psychoterapia online dla DDA

Osoby z syndromem DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików, to znaczy odsetek pacjentów zgłaszających się pomoc...