• 13 lipca 2024

Jak używki działają na organizm człowieka?

Wpływ używek na organizm człowieka

Używki a zdrowie: Wpływ używek na organizm człowieka

Istnieje duże ryzyko uzależnienia się od używek czy stymulantów. Regularne stosowanie tych substancji zwiększa szansę na rozwój tolerancji, co oznacza, że potrzebujesz ich więcej, aby osiągnąć te same efekty. Stymulanty i używki mogą prowadzić do zależności i uzależnienia, a istnieje kilka znaków i objawów, na które należy zwrócić uwagę. Poniżej wymieniono kilka typowych objawów uzależnienia od stymulantów.

Palenie papierosów a organizm człowieka

Wpływ palenia na jamę ustną

Jeśli chodzi o jamę ustna palacza można zaobserwować, że dziąsła są podrażnione i obolałe. Choroba dziąseł spowodowana używaniem tytoniu - zapalenie dziąseł lub zapalenie tkanek wokół korzenia zęba i płytki bakteryjnej - może prowadzić do:

  • spuchnięte i obolałe dziąsła
  • krwawienie
  • dziąsła cofające się od podstawy zęba
  • próchnicę i utratę zębów oraz wrażliwość na smak

Używanie tytoniu zwiększa ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej. Rak jamy ustnej występuje na wargach, języku lub wewnętrznej stronie policzków (zmiany przedrakowe). Rak wargi i języka to agresywne i szybko rosnące formy raka. Rak może pojawić się również w gardle i migdałkach. 90% tych nowotworów jest bezpośrednio związanych z używaniem tytoniu. Rzucenie palenia zmniejsza ilość płytki nazębnej. Zmniejsza się również ryzyko rozwoju raka jamy ustnej.

Wpływ palenia na układ oddechowy

Substancje chemiczne zawarte w dymie tytoniowym powodują przewlekłe choroby płuc. Substancje zawarte w dymie tytoniowym podrażniają drogi oddechowe, zmniejszają elastyczność tkanki płucnej i niszczą ściany pęcherzyków płucnych. Występuje przewlekła duszność i kaszel. 90% nowotworów płuc jest związanych z używaniem tytoniu. Substancje rakotwórcze i smoły zawarte w tytoniu prowadzą do powstania raka i przyczyniają się do jego rozwoju. Na początku choroby rak płuca jest utajony. Gdy pojawiają się takie objawy jak kaszel z krwią i trudności w oddychaniu, możliwe, że nowotwór rozprzestrzenił się już na inne narządy, zwłaszcza na kości, wątrobę i mózg. W ciągu kilku dni od rzucenia palenia poprawia się oddychanie, zwiększa się zmysł węchu i smaku. Po kilku miesiącach ustępuje również kaszel palacza. Wyraźnie zmniejsza się ryzyko wystąpienia różnych chorób płuc. Nie należy zapominać, że czynność płuc poprawia się nie tylko przy odstawieniu zwykłych papierosów, ale także przy odstawieniu wszystkich innych wyrobów tytoniowych, w tym sziszy czy cygaretek.

Wpływ papierosów na organizm człowieka

Wpływ palenia na serce i krążenie

Osoba paląca ma 2-4 razy większe ryzyko wystąpienia chorób serca niż osoba niepaląca. Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów na całym świecie. Używanie tytoniu może prowadzić do zawału serca i udaru mózgu. Palenie powoduje zaburzenia obwodowego przepływu krwi w kończynach. Występują bolesne skurcze, drętwienie, mrowienie i zmęczenie w nogach. Brak dopływu krwi zwiększa ryzyko zakażeń, powoduje gangrenę i wymaga amputacji. Jeśli przestaniesz palić, zmniejszy się ryzyko zawału serca i nie będziesz musiał znosić skurczów nóg, bo poprawi się ukrwienie.

Wpływ palenia na wygląd skóry

Istnieje wiele oczywistych oznak, które pogarszają wygląd podczas używania produktów tytoniowych. Twoja skóra ma szary odcień, zmarszczki pojawiają się znacznie szybciej. Twoje zęby, paznokcie i palce stają się żółte. Oddech, włosy i ubrania pachną nieprzyjemnie. Po rzuceniu palenia znacznie poprawia się koloryt i elastyczność skóry. Starsi niepalący mają 5 razy mniej zmarszczek niż ci, którzy palili paczkę dziennie przez 25 lat.

Zobacz także: Jak stres wpływa na nasze zdrowie.

Stymulanty a zdrowie

Stymulanty są powszechnie przepisywane w leczeniu Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder (ADHD). Zostały one wykorzystane do leczenia hiperaktywnych i rozproszonych zachowań, w tym nieuwagi i słabej koncentracji. W rzeczywistości, do 2010 roku, około 11 procent młodzieży w wieku od 18 do 29 zdiagnozowano ADHD. Biorąc leki stymulujące mogą poprawić funkcje poznawcze i zwiększyć koncentrację, ale mogą one prowadzić do skutków ubocznych, takich jak depresja, apatia i wyczerpanie. Stymulanty są uzależniające, i mogą prowadzić do uzależnienia fizycznego. W wielu krajach służby ratownictwa medycznego odpowiadają na wezwania o pomoc dla osób, które przedawkowały lub stosowały środki pobudzające. Podjęta interwencja zależała od zgłaszanych objawów. Może wystarczyć krótka interwencja medyczna. W niektórych przypadkach ratownicy medyczni mogą również potrzebować skierowania osób do odpowiednich służb. Niektóre osoby mogły używać środków pobudzających w wystarczająco dużej dawce, aby mieć problemy z układem sercowo-naczyniowym lub oddechowym. Jeśli nie są w stanie znaleźć rozwiązania, może być konieczne skierowanie ich do służb zajmujących się redukcją szkód lub leczeniem. Jednak korzyści płynące ze stosowania stymulantów są tymczasowe. Efekty tych leków są różne, od zwiększonej czujności do długotrwałych zmian w mózgu i uszkodzeń układu narządów. Pomimo krótkotrwałych korzyści płynących z zażywania stymulantów, każdy poziom nadużywania może spowodować znaczne szkody dla użytkownika. W rzeczywistości wizyty na oddziale ratunkowym dotyczące metamfetaminy i stymulantów na receptę wzrosły ponad czterokrotnie w latach 2005-2011. Statystyki te pokazują, że stymulanty nie są pozbawione zagrożeń dla zdrowia.

stymulanty i ich wpływ na zdrowie

Leczenie uzależnienia od stymulantów

Oprócz tego, że są potencjalnie uzależniające, stymulanty mają duży potencjał do nadużywania. Środki pobudzające wydawane na receptę są generalnie legalne, nielegalne środki pobudzające, takie jak kokaina, są często nielegalne. Nawet środki pobudzające wydawane na receptę mogą powodować uzależnienie. Efekty działania tych leków są bardzo różne, a niektóre są bardziej szkodliwe niż inne. I choć uzależniające właściwości tych leków czynią je niebezpiecznymi, to jednak są one korzystne w inny sposób. Odstawienie narkotyków jest niebezpieczne i może nawet prowadzić do depresji. Profesjonalne leczenie jest niezbędne dla odzyskania zdrowia. Skutki odstawienia mogą trwać przez kilka dni, a nawet cztery miesiące. Niektórzy użytkownicy doświadczają nawet myśli samobójczych lub wahań nastroju, więc profesjonalne leczenie jest często preferowane. Na szczęście istnieje wiele opcji leczenia dostępnych dla objawów odstawienia. Bez względu na to, jaki rodzaj stymulantu Cię uzależnił, istnieje leczenie, które może pomóc Ci odzyskać. Jak w przypadku każdego uzależniającego zachowania, istnieją sposoby na leczenie uzależnienia od stymulantów. Terapie behawioralne i grupy wsparcia to najskuteczniejsze sposoby leczenia tego problemu. Te programy leczenia obejmują terapie behawioralne i angażują ludzi w terapię w celu zmiany ich nawyków i postaw. Mogą one również pomóc pacjentom z wczesnym stadium zaburzeń używania substancji stymulujących poprzez przekształcenie ambiwalencji dotyczącej rzucenia palenia w motywację. Osiągnięcie abstynencji poprzez profesjonalne leczenie zmniejszy ryzyko nawrotu i uzależnienia.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Psychoterapia online dla DDA

Osoby z syndromem DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików, to znaczy odsetek pacjentów zgłaszających się pomoc...