• 29 kwietnia 2024

Leki przeciw głodowi alkoholowemu

Alkohol jest najpopularniejszym narkotykiem w Wielkiej Brytanii. Szacuje się, że 586 780 osób w kraju jest obecnie od niego uzależnionych. Nie jest to zaskoczeniem, jeśli weźmie się pod uwagę, że alkohol jest nie tylko legalny, ale również tani i szeroko dostępny.

Niewiarygodnie trudno jest zerwać z nałogiem alkoholowym i zaskakująco łatwo substancja ta może wpłynąć na finanse, związki i pracę danej osoby, aż do zniszczenia jej życia. Nic dziwnego, że wiele osób chce rzucić alkohol, ale niestety spośród setek tysięcy osób zmagających się z uzależnieniem od alkoholu, tylko 18% jest obecnie w trakcie leczenia. 

Kiedy organizm jest już fizycznie uzależniony od alkoholu, rzucenie go może być trudne, a nawet niebezpieczne. Przejście na "zimny indyk" i nagłe zaprzestanie spożywania alkoholu może prowadzić do poważnych fizycznych objawów odstawienia. Bardzo powszechne jest również doświadczanie głodu alkoholowego, w czym pomocne mogą być leki przeciw głodowi.

Leki przeciw głodowi mogą pomóc zablokować pragnienie alkoholu, aby zmniejszyć ryzyko sięgnięcia po drinka podczas procesu rzucania palenia. W tym artykule wyjaśnimy, jak działają te leki i jak mogą pomóc ludziom pozostać na ścieżce do trzeźwości.

Jak kontrolować uzależnienie od alkoholu

Według Noeline Latt w jej książce "Addiction Medicine", tylko 5% osób uzależnionych od alkoholu jest w stanie powrócić do kontrolowanego poziomu picia. [2] To pokazuje, jak trudno jest kontrolować uzależnienie od alkoholu bez całkowitego powstrzymania się od picia.

Pełna trzeźwość jest zatem uważana za najbardziej niezawodny sposób kontrolowania uzależnienia od alkoholu, chociaż nawroty choroby nie są rzadkością. Leczenie jest zazwyczaj wymagane, ale nawet wtedy jest to niezwykle trudna droga do trzeźwości. Abstynencja alkoholowa rzadko występuje z dnia na dzień, zwłaszcza poza środowiskiem odwykowym.

Pomocne może być wyznaczenie osiągalnych, krótkoterminowych celów abstynencji alkoholowej, zamiast od razu patrzeć na "na zawsze". Na przykład, w pierwszej kolejności, dana osoba może dążyć do zachowania trzeźwości przez miesiąc, a następnie pracować nad przedłużeniem tego okresu do dłuższego. Jest to pierwszy krok w leczeniu, ale istnieje wiele innych kroków zaangażowanych w ścieżce do trzeźwości, w tym:

  • Intensywna opieka, w tym w razie potrzeby odwyk stacjonarny
  • Zmiany stylu życia, takie jak poprawa diety, higieny snu i reżimu ćwiczeń fizycznych
  • Korzystanie z grup wsparcia i programów 12 kroków
  • Uzyskanie wsparcia od rodziny, często z pomocą terapii rodzinnej
  • Leczenie współwystępujących schorzeń, takich jak powikłania fizyczne lub problemy ze zdrowiem psychicznym
  • Programy terapeutyczne, takie jak terapie poznawcze, behawioralne lub holistyczne
  • Leki przeciw głodowi i inne terapie farmakologiczne
  • Detoksykacja, która wymaga nadzoru medycznego

Więcej na temat detoksu alkoholowego przeczytasz na https://alkoholizmnowytarg.pl/detoks-alkoholowy-nowy-targ/b_zehr

W jaki sposób farmakoterapia i leki przeciw głodzie mogą pomóc?

Farmakoterapie to rodzaje leków, które zmniejszają zapotrzebowanie na alkohol. Czasami zmniejszają one łaknienie, a w innych przypadkach mogą sprawić, że picie stanie się mniej satysfakcjonującym doświadczeniem. Szczególnie kontrowersyjnym lekiem stosowanym w farmakoterapii jest disulfiram, który w połączeniu z alkoholem wywołuje nieprzyjemne skutki uboczne, działając jako negatywne wzmocnienie.

Leki takie jak ten są zazwyczaj przepisywane dopiero po początkowym intensywnym okresie odstawienia, ponieważ wiele z nich powoduje objawy fizyczne, takie jak nudności. Lekarze zwykle pozostawiają około siedmiodniową przerwę pomiędzy ostatnim drinkiem a lekiem, aby sprawdzić, czy objawy są spowodowane odstawieniem alkoholu czy też przepisaną farmakoterapią.

Przyjrzyjmy się kilku popularnym lekom stosowanym w celu wsparcia procesu odstawiania alkoholu.

Antagoniści opioidów - naltrekson i nalmefen

Antagoniści opioidów - naltrekson i nalmefen - przerywają zwykłe działanie receptorów opioidowych w mózgu. Alkohol zazwyczaj wyzwala endorfiny, które oddziałują na receptory opioidowe, wywołując przyjemne uczucie. Naltrekson i nalmefene zmniejszają zatem ilość przyjemności czerpanej z alkoholu. Ponadto zmniejszają łaknienie na alkohol.

Naltrekson i nalmefen działają bardzo podobnie, ale ich efekty utrzymują się przez różny czas. Naltrekson działa przez 24 godziny, a nalmefen przez tygodnie lub miesiące. Dlatego ten ostatni utrudnia pacjentowi powrót do nałogu.

Badanie cytowane przez Latta w "Addiction Medicine" wykazało, że dzienna dawka naltreksonu 50 mg przez trzy miesiące zmniejsza liczbę nawrotów uzależnienia od alkoholu aż o 50%, jeśli lek jest stosowany jednocześnie z terapiami psychologicznymi. [3]

Zarówno nalmefene, jak i naltrekson powinny być przepisywane jako część szerokiego reżimu leczenia, który obejmuje detoks, terapię, grupy wsparcia i inne strategie. Zazwyczaj przepisuje się je dopiero po siedmiu dniach od pierwszego odstawienia alkoholu. Mogą one powodować skutki uboczne, takie jak biegunka i nudności.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Psychoterapia online dla DDA

Osoby z syndromem DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików, to znaczy odsetek pacjentów zgłaszających się pomoc...