• 13 lipca 2024

Klasyczna Shoarma z kurczakiem czy jagnięciną?

shoarma

Jest jednym z najsłynniejszych specjałów w kuchni tureckiej, a dzięki modzie na bliskowschodnią dietę, możemy cieszyć się jej smakiem w restauracjach działających na terenie Polski.

Specjalistą od shoarmy stał się Sphinx, jednak i w innych lokalach można znaleźć to danie w ofercie. Jakie zamówienie warto złożyć?

Czym jest shoarma?

To jeden z najważniejszych przysmaków bliskowschodniej kuchni, którego wyjątkowość wynika z ciekawego sposobu przyrządzania, orientalnych przypraw oraz niezwykłego aromatu. Shoarma, często mylona z kebabem i gyrosem, należy do popularnych na terenie Turcji dań bazujących na pieczonym mięsie. Baranina, jagnięcina, wołowina, a w przypadku shoarmy również mięso drobiowe) pieczone na rożnie, serwowane są z różnorodnymi dodatkami. To właśnie kwestie związane z tym, jakie mięso w shoarmie sprawdzi się najlepiej, stają się jednym z ciekawszych tematów dyskusji wśród miłośników tureckiego menu.

W przypadku tego dania ważny jest nie tylko sposób pieczenia mięsa oraz jego rodzaj, ale też odpowiedni dobór przypraw. Rosnące zainteresowanie dietą Bliskiego Wschodu to rosnąca ilość gotowych przypraw do shoarmy. W mieszankach takich znajdują się przede wszystkim: kurkuma, kardamon, gałka muszkatołowa, kmin rzymski oraz imbir. Można też dodatkowo sięgnąć po sól oraz słodką paprykę.

Shoarma z kurczakiem

W takiej wersji shoarma przyrządzana jest ze smażonej piersi drobiowej, którą doprawia się curry, słodką papryką, gałką muszkatołową oraz kminem rzymskim. A co z dodatkami? Najlepiej sprawdzają się tu frytki wraz z zestawem sałatek. Shoarmę z kurczakiem można też serwować z ryżem oraz sosem czosnkowym.

Wady i zalety mięsa z kurczaka

Dlaczego tak chętnie sięgamy po mięso z kurczaka? Bo jest ono stosunkowo chude i niskokaloryczne, a to pomaga nam zadbać o sylwetkę. Drób jest jednocześnie cenionym źródłem białka oraz koenzymu Q10 – substancji, która skutecznie spowalnia proces starzenia się. W mięsie tym znajdziemy również wiele witamin z grupy B oraz cynku – minerału, który doskonale wpływa na naszą odporność oraz na wygląd skóry.

Warto jednak pamiętać o tym, iż o wartości odżywczej drobiu decyduje przede wszystkim to, gdzie i w jaki sposób hodowany był kurczak. Przemysłowe hodowle często korzystają z antybiotyków oraz niezdrowych pasz, a to odbija się na jakości mięsa.

Shoarma z jagnięciny

W tej wersji podstawowym składnikiem staje się jagnięca łopatka, przyprawiona curry, kolendrą, cebulą i czosnkiem. Takie mięso można podawać z ryżem lub frytkami, choć najciekawszym rozwiązaniem będą tu chlebki pita. A co z sosem? Tu najlepiej sprawdzi się gęsty sos jogurtowy, połączony z kilkoma kroplami soku z cytryny.

Wady i zalety jagnięciny

Uznawana jest za jedno z najzdrowszych mięs dostępnych na polskim rynku. Zawiera sporą ilość białka, witamin z grupy B, cynku oraz żelaza. Niestety, w jagnięcinie znajduje się też sporo nasyconych kwasów tłuszczowych, których nadmierne spożycie może doprowadzić do problemów z sylwetką oraz cholesterolem.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Psychoterapia online dla DDA

Osoby z syndromem DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików, to znaczy odsetek pacjentów zgłaszających się pomoc...