• 26 lutego 2024

Jak wybrać nożyczki do szkoły?

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z dzieckiem rozpoczynającym naukę w szkole, czy też z osobą, która już ją kończy, w piórniku ucznia powinny znaleźć się nożyczki. Są one niezbędne podczas zajęć technicznych, czasem mogą zaś pomagać także w codziennym życiu. Gdy udamy się do sklepu z materiałami biurowymi, z pewnością nie będziemy mieli większego problemu ze znalezieniem stoiska z nożyczkami. Musimy jednak pamiętać, że nie każdy dostępny w sprzedaży model sprawdza się tak samo dobrze.

Po co uczniowi nożyczki

Jeśli nożyczki szkolne mają być zakupem trafionym, w pierwszej kolejności powinniśmy zadać sobie pytanie o to, jakie ma być ich przeznaczenie. Warto więc pamiętać, że o ile na co dzień wykorzystuje się je do cięcia papieru, raz na jakiś czas uczeń stanie przed koniecznością cięcia także innych materiałów. Owszem, można rozwiązać ten problem zaopatrując go w cały zestaw nożyczek, nie zawsze jest to jednak dobry pomysł. 

Jeśli dziecko jest małe przed takim krokiem powinna powstrzymywać nas przede wszystkim troska o jego bezpieczeństwo. Nożyczki krawieckie lub fryzjerskie z pewnością poradzą sobie z każdym zadaniem, jakie pojawi się w szkole, korzystanie z nich może jednak doprowadzić do poważnych problemów. Dłonie dziecka nie są jeszcze tak sprawne, jak dłonie osoby dorosłej, zbyt ostre nożyczki mogą więc prowadzić do poważnych skaleczeń. Nie można też zapominać o tym, że małe dzieci nie są szczególnie odpowiedzialne. Ich konflikty z rówieśnikami nie trwają zwykle długo, mają jednak gwałtowny przebieg. Strach pomyśleć, co mogłoby wydarzyć się, gdyby zbyt ostre nożyczki miały posłużyć dzieciom do przekonywania się, kto ma rację w sporze. Jeśli więc nie jesteśmy pewni, czy dziecko jest w stanie zachowywać się w sposób przemyślany, powinniśmy zatroszczyć się o to, aby nożyczki w jego piórniku nie były zbyt ostre.

Rodzaje nożyczek szkolnych

Wybierając nożyczki dla dziecka najlepiej jest sięgać po te, które przez samego producenta zostały opisane jako szkolne. Nożyczki takie już na etapie projektu były tworzone tak, aby to bezpieczeństwo dzieci było priorytetem. Modele dostępne w sprzedaży są wyposażone zarówno w plastikowe, jak i w metalowe rączki, co sprawia, że można dopasować je do umiejętności dziecka oraz sprawności małych dłoni. Młodsi użytkownicy z pewnością docenią gumę zapobiegającą zsuwania się nożyczek z dłoni podczas pracy. Starszym dzieciom można już jednak kupować także nożyczki metalowe charakteryzujące się zdecydowanie dłuższą żywotnością. 

Podczas zakupu dobrze jest też zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału wykonano tnącą część nożyczek. Nie powinny być one zbyt ostre, ich atutem musi być jednak trwałość, warto więc w szczególny sposób zainteresować się modelami wykonanymi ze stali nierdzewnej. Charakter prac wykonywanych w szkole wpływa również na wielkość nożyczek. Jeśli przed dzieckiem staje obowiązek wykonywania precyzyjnych wycinanek, niewielkie nożyczki sprawdzą się lepiej niż modele o imponujących rozmiarach. Te ostatnie przydadzą się z kolei do cięcia materiałów innych niż papier.

Zobacz nożyczki szkolne dostępne w sklepie Ali Biuro.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować