Jak dbać o leżącego seniora, aby nie pojawiły się odleżyny?
Dobra opiekunka osób starszych musi zdawać sobie sprawę z tego, jak dużym zagrożeniem dla leżących seniorów są odleżyny. Ważne jest, aby podopiecznym opiekować się tak, by nie doszło do ich powstania, a jeśli jednak się pojawią, co zrobić, aby skutecznie je wyleczyć. Podpowiadamy jak wyglądać powinna opieka nas leżącą osobą starszą, aby odleżyny nie stały się prawdziwą zmorą.
Czym są odleżyny?
Odleżyny to rany na skórze, które pojawiają się w miejscach narażonych na ucisk. Najczęściej tworzą się na piętach i pośladkach, ale mogą pojawić się również w innych rejonach ciała, na przykład na uszach oraz głowie. Leczą się dość trudno, dlatego tak ważne jest, aby skutecznie zapobiegać ich pojawieniu się. Pierwszym sygnałem, że być może właśnie zaczęła tworzyć się odleżyna jest zaczerwienie skóry, które nie znika po ustaniu ucisku. Jest to wyraźny znak, że należy częściej zmieniać pozycję seniora, a także masować i oklepywać skórę.
Jak ograniczyć ryzyko pojawienia się odleżyn?
Jak wspomnieliśmy, odleżyny pojawiają się w miejscach, które najbardziej narażone są na ucisk. Aby więc zmniejszyć ryzyko ich pojawienia się, należy zadbać o to, aby ciało obciążane było w różnym stopniu. W tym celu należy leżącego seniora regularnie przekręcać. Niedopuszczalne jest, aby leżał on ciągle w tej samej pozycji. Zaleca się, aby pozycja była zmieniana co dwie – trzy godziny. Generalnie im częściej się to robi, tym mniejsze ryzyko odleżyn. Oczywiście należy zachować zdrowy rozsądek i nie męczyć seniora zmianą pozycji co piętnaście minut. Istotne jest również regularne oklepywanie i masowanie. Poprawia to krążenie krwi w miejscach narażonych na ucisk, również chroniąc przed odleżynami.
Po jakie środki sięgać?
Obecnie dostępne są specjalne środki przeznaczone do pielęgnacji skóry narażonej na ucisk i otarcia. Ich stosowanie sprawia, że wszystkie zabiegi mające uchronić przed odleżynami są jeszcze bardziej skuteczne, a ryzyko pojawienia się tych zmian jeszcze bardziej maleje. Warto wspomagać seniora również akcesoriami, które zmniejszają ucisk na poszczególne części ciała. I tak odleżyn na piętach można uniknąć, stosując specjalne krążki z tworzywa przyjaznego ciału, na których układa się stopy seniora. Dzięki temu ryzyko powstania odleżyn na tej części ciała znacząco się zmniejsza.
Co kiedy odleżyny się pojawiły?
Nawet najlepsza opieka w Niemczech może nie uchronić przed odleżynami. Trzeba bowiem pamiętać, że niektóre osoby są szczególnie podatne na powstawanie tego rodzaju zmian. Jeśli odleżyny się pojawiły, ważna jest odpowiednia higiena skóry. Trzeba dbać przede wszystkim o to, aby rana zawsze była sucha. Bardzo dużym ułatwieniem w pielęgnacji i leczeniu odleżyn są specjalne plastry, które nakleja się na zmienione chorobowo miejsce. Zapewniają one ranie odpowiednie warunki, skutecznie chroniąc ją przed pogłębianiem się. Plastry są bardzo proste w stosowaniu. Po prostu nakleja się je na ranę, a po kilku dniach wymienia na nowe. Nie można przy tym zapominać o regularnej zmianie pozycji osoby leżącej.
Odleżyny to rany, które często pojawiają się u osób leżących. Ich leczenie nie jest proste, a jeśli są mocno zaawansowane, mogą wydzielać nieprzyjemną, uciążliwą woń, a także powodować ból. Na szczęście dzisiaj można skutecznie zapobiegać powstawaniu odleżyn. Częsta zmiana pozycji osoby unieruchomionej, oklepywanie i masowanie skóry, specjalne krążki, środki do pielęgnacji skóry – wszystko to sprawia, że odleżyny nie muszą się pojawić. Jeśli jednak powstaną, specjalne plastry ułatwią proces ich leczenia.
ATERIMA MED - aktualne oferty pracy dla opiekunek osób starszych