• 25 kwietnia 2024

Czym jest chirurgia stomatologiczna?

Chirurg stomatologiczny

Istnieje wiele procedur i operacji, które chirurgia stomatologiczna może wykonać w celu leczenia urazów lub chorób w jamie ustnej. Ten artykuł wyjaśni, co to jest chirurgia stomatologiczna i jakie są najczęstsze procedury.

Co to jest chirurgia stomatologiczna?

Ta dziedzina stomatologii łączy w sobie chirurgię i zabiegi stomatologiczne. Chirurg stomatologiczny może wykonywać wszystkie aspekty chirurgii jamy ustnej, w tym wszczepianie implantów, mikrochirurgię tkanek miękkich i odbudowę kości.

Chirurgia stomatologiczna może być również wykorzystywana do leczenia ropni, resekcji wierzchołków korzeni i przetok ustno-twarzowych. Chirurgia stomatologiczna w CDC Kraków jest szeroką dziedziną, a zabiegi wykonywane są przez wykwalifikowanych i doświadczonych dentystów.

Do kompetencji chirurga jamy ustnej należy leczenie stanów i chorób jamy ustnej, oraz nerwu trójdzielnego. Chirurg stomatologiczny zajmuje się powikłaniami wynikającymi z chorób twarzy i jamy ustnej, które mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia pacjentów. Chirurgia stomatologiczna wymaga umiejętności i wiedzy z wielu specjalności, w tym medycyny ogólnej, protetyki stomatologicznej, endodoncji.

Chirurgia stomatologiczna

Najczęstsze zabiegi w chirurgii stomatologicznej

Najczęstszym zabiegiem wykonywanym przez stomatologów jest usuwanie ósemek. Są one usuwane, ponieważ mogą powodować nieprawidłowe ustawienie pozostałych zębów. Chirurg stomatologiczny jest odpowiedzialny za umieszczanie implantów zębów oraz leczenie lub raka wargi. Leczenie nowotworów obejmuje usunięcie guza i zrekonstruowanie części twarzy.

Resekcja wierzchołka korzenia to kolejny zabieg wykonywany przez specjalistę. Zabieg polega na usunięciu wierzchołka korzenia oraz zainfekowanej tkanki. Zabieg kończy się wypełnieniem zmienionego miejsca nową kością.

Różne skomplikowane zabiegi i operacje mogą być również wykonywane przez chirurga stomatologicznego. Jednym z nich jest lifting zatok. Procedura ta jest wykonywana, gdy pacjent stracił zęba, a także cierpi z powodu utraty kości, która uniemożliwia umieszczenie lub implantu. Zabieg ten polega na umieszczeniu substytutu kości, aby umożliwić prawidłowe umocowanie implantu.

Dentysta może również wykonać przeszczep kości i sterowaną regenerację kości. Wtedy to chirurg zastępuje brakującą kość specjalnym materiałem, który pomaga w odbudowie kości. Zabieg ten wykonuje się, jeśli pacjent ma chorobę przyzębia, brakuje mu zębów lub doznał urazu.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Psychoterapia online dla DDA

Osoby z syndromem DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików, to znaczy odsetek pacjentów zgłaszających się pomoc...