• 26 lutego 2024

Jak wybrać kask rowerowy?

kask rowerowy

Podczas jazdy na rowerze zawsze może zdarzyć się wypadek, szczególnie gdy wolimy poruszać się po wymagających, wyboistych terenach łąk czy lasów niż po miejskich ścieżkach. Kask jest wtedy niezbędny, ponieważ tylko on może chronić nas przed niebezpiecznymi konsekwencjami uderzenia głową o twarde podłoże. Zanim zdecydujemy się na zakup trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów.

Rodzaj kasku

W zależności od tego jaki typ kolarstwa preferujemy mamy różne kaski ochronne. Najczęściej wybiera się kask MTB, który ma charakterystyczne otwory wentylacyjne i umieszczony z przodu daszek, którego nie ma kask szosowy. W czasie zderzenia z innym uczestnikiem ruchu może on powodować dodatkowe obrażenia. Modelem o mniej opływowym kształcie będzie kask miejski, który jest pomyślany tak, by rowerzysta w jak największym stopniu był na jezdni widoczny, dlatego pojawią się tam liczne elementy odblaskowe. Natomiast typ określany jako orzeszek jest bardziej wytrzymały niż model MTB, a co za tym idzie będzie on cięższy. Nie ma także otworów, dlatego używający go najczęściej fani BMX-ów mogą nie czuć się zbyt komfortowo jeżdżąc również w czasie letnich upałów. Śmiałkowie, którzy wyruszają na trudne tereny najczęściej będą decydować się na kaski określone jako full face, które dzięki pełnej zabudowie będą zapewniać czaszce oraz twarzy ochronę przed skutkami uderzeń. Wyglądem przypominają kaski motocyklowe i na pierwszy rzut oka mogą się wydawać nieco ciężkie, ale w praktyce są wykonane z lekkich tworzyw, dlatego nie mają one wpływu na komfort jazdy i dobrze się sprawdzają.

Rozmiar

To kolejne kryterium, które koniecznie trzeba brać pod uwagę, by przygoda z rowerem była bezpieczna. Na początek trzeba oznaczyć obwód głowy, którą należy mierzyć powyżej linii brwi. Pamiętajmy, że po założeniu kask nie może być zbyt luźny ani nadmiernie obcisły. Najlepiej wybrać model, w którym jest opcja regulacji, dzięki której o kilka centymetrów można zwiększać albo zmniejszać obwód.

Cena

Oczywiście jak przy innych produktach również przy wyborze kasku najczęściej jakość idzie w parze z cenę. Do dyspozycji znajdziemy tańsze modele kosztujące około 100 złotych, jednak nie można oszczędzać na bezpieczeństwie, szczególnie gdy wybieramy ekstremalne kolarstwo. W takiej sytuacji lepiej wyposażyć się w lepszy jakościowo sprzęt miedzy innymi od takich firm jak Lazer, Giro czy Alpina. Nieco wyższe koszty związane są z wygodą użytkowania, ale również z bardziej praktycznym systemem, który umożliwia lepsze dopasowanie kasku do głowy rowerzysty co sprawia, że nie ma ryzyka, że zsunie się w czasie jazdy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Każdy proponowany na rynku kask musi mieć specjalny certyfikat, który świadczy o bezpieczeństwie i odporności na uszkodzenia. Najlepiej taki, który ma oznaczenie EN 1078, które będzie świadczyć o wysokiej jakości sprzętu. Warto się także upewnić, że jest możliwość zwrócenia kasku po doznanym wypadku i otrzymaniu rabatu na nowy. Jest to praktyka, która zachęca do tego, by ze sprzedawca nawiązywać stalą relację.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Nowoczesne i stylowe fryzury fade

W dzisiejszym artykule zanurzymy się w fascynujący świat fryzur fade. Ta niezwykle stylowa i nowoczesna fryzura...