• 25 kwietnia 2024

Najlepszy fotel obrotowy – ergonomia i funkcjonalność w jednym

fotel obrotowy

Coraz więcej ludzi prowadzi siedzący tryb życia. Dotyczy to pracowników biurowych, uczniów czy studentów. W związku z tym warto zadbać o odpowiednie krzesło, które pozwoli naszemu kręgosłupowi odetchnąć. Źle dobrane krzesło prowadzi bowiem do uczucia dyskomfortu. Po dłuższym czasie napinają się mięśnie, co bardzo je obciąża i powoduje dotkliwy ból. Szczególnie narażony jest kręgosłup. Zła postawa podczas wielu godzin pracy może skutkować powstaniem zwyrodnień. Dlatego bardzo istotne jest, aby fotel do pracy czy do komputera było odpowiednio dobrane. Musi ono spełniać wszystkie zasady ergonomii. 

Co to jest ergonomia?

Ergonomia to nauka, zajmująca się dopasowaniem warunków w pracy do psycho-fizycznych możliwości człowieka. Obecnie coraz więcej firm zwraca szczególną uwagę na to, aby meble w biurach spełniały wszystkie zasady określone przez BHP. Dzięki temu pracownicy nie będą narzekać np. na ból pleców czy ścierpnięty kar i będą się mogli skupić na wykonywaniu obowiązków. 

Jaki fotel obrotowy wybrać?

Do biura lub pracy domowej najlepiej wybrać specjalny obrotowy fotel, który ma możliwość łatwego przesuwania po podłodze. Kółka takiego krzesła powinny być wykonane z tworzywa, które  nie niszczy powierzchni. 

Każdy fotel obrotowy musi być wyposażony w regulację wysokości. Dzięki temu osoby różnego wzrostu będą mogły korzystać z danego modelu.. Pozwoli to też dopasować wysokość w taki sposób, żeby nogi użytkowników miały odpowiednią ilość miejsca i nie będą podkurczone w nienaturalny sposób. Inaczej możemy spodziewać się problemów z krążeniem, które prowadzą do żylaków. Najczęściej zakres regulacji wysokości siedziska wynosi od 40 do 50 cm,  chociaż są też na rynku modele o innych parametrach. 

Kolejnym ważnym aspektem jest stabilne oparcie. Także w tym wypadku istotna jest regulacja. Kąt nachylenia oparcia powinien się automatycznie zmieniać w momencie, gdy my zmieniamy pozycję. Mało kto siedzi całe 8 godzin w biurze w jednej pozycji. Każdy fotel obrotowy powinien być wyposażony w nagłówek i podłokietniki. Dzięki temu nasze ręce i odcinek szyjny kręgosłupa będą mogły odpocząć. Obecnie coraz więcej modeli jest wyposażonych w specjalny mechanizm, który sprawia, że siedzisko podąża za użytkownikiem. Oznacza to nic innego jak dopasowanie się do pozycji siedzącej osoby. 

Wybierając fotel obrotowy, trzeba także zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonany. Najczęściej producenci krzeseł oferują materiały tekstylne, skórę bądź ekoskórę. Najdroższe modele mają skórzaną tapicerkę. Są one też łatwe w czyszczeniu. Skórę wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką. Problem może pojawić się w przypadku materiałowej tapicerki. Na takich tworzywach plamy są dość mocno widoczne. Niektóre substancje ciężko też wyczyścić, co wpływa na estetykę mebla. Wiele osób decyduje się na zakup obrotowego fotela, który ma oparcie wykonane ze specjalnej siatki. Zapewnia ona wysoki stopień wentylacji, co jest istotne zwłaszcza w upalne miesiące. 

Gdzie kupić fotel obrotowy?

Obecnie na rynku istnieje wiele firm, które zajmują się dystrybucją mebli biurowych. Na szczególną uwagę zasługuje firma Lobos, która już od wielu lat zajmuje się dostarczaniem najwyższej klasy mebli biurowych, urządzeń, takich jak drukarki czy kombajny wielofunkcyjne oraz artykuły piśmiennicze. W swojej ofercie firma Lobos ma również fotele obrotowe, które skonstruowane są z zachowaniem wszystkich, powyższych zasad ergonomii. Dzięki temu mamy pewność, że nasz fotel obrotowy będzie doskonale dopasowany do naszego ciała.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Czy warto kupować narzędzia?

Istnieje wiele różnych narzędzi, które można kupić. Jednak te narzędzia mogą kosztować dużo pieniędzy...