• 28 maja 2024

Soki świeżo wyciskane - to warto wiedzieć

Kupowanie i picie soków owocowych zwykle sprawia nam wiele przyjemności. Nie ma w tym nic dziwnego. Są bardzo smaczne, a przy tym okazują się być skarbnicą nie tylko witamin i minerałów, ale także błonnika, co poprawia sposób, w jaki funkcjonuje nasz organizm. Na sklepowych półkach kusi nas zresztą także mnogość kolorów oraz dostępnych smaków i każdy może znaleźć przynajmniej jeden sok, którym się zachwyci. Szczególnie wartościowe wydają się w tym kontekście soki kupowane latem. Podczas upałów musimy uzupełniać płyny częściej niż w czasie innych pór roku, a soki dostarczają przecież nie tylko samych płynów, ale i składników odżywczych.

Co zyska nasze ciało, gdy pijemy soki?

Jeśli zastanawiamy się nad tym, jak dostarczać do naszego ciała składniki odżywcze, sok z pewnością okaże się jedną z najbardziej wartościowych opcji. Gdy je pijemy, dostarczamy minerały, które są wyjątkowo łatwo przyswajalne, witaminy, enzymy, niezbędne naszemu organizmowi kwasy tłuszczowe, białka, węglowodany oraz szereg innych związków. Dzięki temu możemy nie tylko skutecznie odbudowywać niedobory, ale także usprawniać pracę naszego organizmu. Soki zasługują na uwagę także dlatego, że w wielu aspektach możemy mówić o ich przewadze nad pokarmami stałymi. Jeśli owoce są spożywane w płynnej postaci, już po kilkunastu minutach od momentu rozpoczęcia procesu trawienia dochodzi do ich wchłaniania. Gdy przygotowujemy stałe potrawy musimy liczyć się z tym, że już podczas ich przygotowania dojdzie do utraty przynajmniej części składników odżywczych. Co więcej, ich większe kęsy wymagają większego czasu na strawienie. O sokach można więc mówić jako o skoncentrowanym źródle wartościowych substancji. Porównanie ich ze zdrowymi suplementami diety jest więc w pełni uzasadnione. Oczywiście możemy jeść wiele owoców na raz, jest to jednak dość trudne. Znacznie lepszą opcją wydaje się więc przygotowanie z nich soku.

Nie można zapominać także o tym, że pijąc soki jesteśmy w stanie zapomnieć o głodzie. Ma to ogromne znacznie zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy na diecie. Owoce mogą być jednak alternatywnym posiłkiem także dla tych osób, które zmagają się ze schorzeniami sprawiającymi, że nie można jeść wielu produktów.

Postaw na soki świeżo wyciskane

Co do tego, że soki są zdrowe, nie ma najmniejszych wątpliwości. Nie zapominajmy jednak, że to, jakiego rodzaju sok spożywamy, także nie jest bez znaczenia. Mamy więc przynajmniej kilka powodów, dla których to ręcznie wyciskane soki powinny nas w pierwszej kolejności zainteresować. Na pierwszy plan wysuwa się ich świeżość. W sklepie przeważnie możemy znaleźć te soki, które zostały procesowi pasteryzacji, trudno więc utrzymywać, że są one świeże. Pasteryzacja sprawia też, że kupne soki mają znacznie mniej wartości odżywczych niż te z nich, które są świeżo wyciskane. Nie bez znaczenia jest i to, że skład soków wyciskanych własnoręcznie nie jest dla nas tajemnicą. Wiemy, że znajdują się w nich jedynie naturalne składniki i nie ma tam ani sztucznych wspomagaczy, ani konserwantów, których obecność mogłaby odbić się na naszym zdrowiu.

Szukasz świeżo wyciskanego soku ekologicznego? Skorzystaj z szerokiej oferty sklepu Korab Garden. Więcej na http://korabgarden.pl/ >>

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Psychoterapia online dla DDA

Osoby z syndromem DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików, to znaczy odsetek pacjentów zgłaszających się pomoc...