• 28 marca 2024

Usuwanie ósemek – czy jest się czego bać?

usuwanie ósemek

Zęby stanowią część układu pokarmowego. Pomagają odgryzać kęsy pożywienia, rozdrabniają je, dzięki czemu łatwiej je trawić. Są one także częścią układu kostnego. Nowo narodzone dzieci nie mają żadnych zębów. Dopiero w procesie rozwoju pojawiają się pierwsze zęby, które nazywane są mleczakami. Następnie rosną tak zwane zęby stałe. Dorosły człowiek przy pełnym uzębieniu może pochwalić się 32 zębami. Zalicza się do nich 8 siekaczy, kły, 8 zębów przedtrzonowych oraz 12 trzonowych. Ostatnie zęby w szczęce i żuchwie to zęby trzonowe.

U większości osób dorosłych często rosną także tak zwane zęby mądrości, potocznie zwane ósemkami. Pojawiają się w różnym wieku. Zaczynają rosnąć około 17 roku życia. Ich wyrzynanie może dość długo trwać i czasem wiąże się z dość dużym bólem. Dodatkowo są one bardziej podatne na próchnicę, szybciej się psują. Mogą także rosnąć pod nieprawidłowym kątem, a czasem rosną tylko do połowy. W takiej sytuacji część, która pozostała w dziąsłach może się psuć. Jeśli rosną pod złym kątem, to mogą „pchać się” na resztę zębów, które zaczynają się krzywić. W związku z tym większość dentystów zaleca usunięcie ósemek. 

Usuwanie ósemek – strach ma wielkie oczy

Zęby mądrości są najczęściej kwalifikowane do usunięcia. Zanim to nastąpi przeprowadzana jest szczegółowa diagnostyka. Na początku robione jest zdjęcie rentgenowskie. Na jego podstawie lekarz stomatolog określa, czy można zastosować standardową metodę ekstrakcji, czy trzeba się będzie uciec do bardziej bolesnego chirurgicznego usunięcia. 

rentgen stomatologiczny

Chirurgiczna ekstrakcja zębów mądrości – Kraków

Jeśli dentysta uznał, że w naszym przypadku należy chirurgicznie usunąć ósemki, to cała procedura rozpocznie się od wykonania precyzyjnej tomografii komputerowej. Dzięki temu uzyskiwana jest wiedza na temat dokładnego położenia korzeni zębów, a zwłaszcza ich odległości od nerwów i zatok szczękowych. Pozwoli to na dokładne usunięcie zębów bez dalszych powikłań. Chirurgiczna ekstrakcja ósemek to bardzo precyzyjny zabieg, który przeprowadzany jest pod specjalnym mikroskopem. Po usunięciu zęba trzeba zdezynfekować zębodół. Używany jest do tego silnie bakteriobójczy ozon. Zabieg może być dość bolesny, dlatego stosowane jest znieczulenie. Pacjenci często dostają zwolnienie lekarskie na kilka dni. Dzięki temu mogą w spokoju dojść do siebie. Niestety przez kilka dni po zabiegu może utrzymywać się opuchlizna i dość mocny ból.

Jeśli już wiemy, że czeka nas taki nieprzyjemny zabieg, to warto skorzystać z usług prywatnej kliniki stomatologicznej w Krakowie: Cracow Dental Care. Jest to ośrodek, który już od wielu lat dba o stan zębów swoich pacjentów, zarówno tych dorosłych, jak i najmłodszych. Wszystkie osoby będą otoczone profesjonalną, medyczną opieką. Klinika jest bardzo nowocześnie wyposażona. Najważniejszą rzeczą dla pracowników CDC jest rzetelna diagnostyka, która wskazuje sposób leczenia. Dzięki temu każdy pacjent jest potraktowany indywidualnie. W ofercie ośrodka znajdziemy także chirurgiczne usuwanie zębów mądrości.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Psychoterapia online dla DDA

Osoby z syndromem DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików, to znaczy odsetek pacjentów zgłaszających się pomoc...