• 9 grudnia 2024

Labioplastyka - jak wygląda zabieg?

Ginekologia estetycznej, w tym także labioplastyka, to jedne z szybciej rozwijających się obecnie gałęzi medycyny estetycznej. Warto jednak zauważyć, że wskazania do labioplastyki mogą wiązać się nie tylko z kwestiami estetycznymi, lecz także poprawą komfortu codziennego funkcjonowania i troską o zdrowie. Wiele kobiet nie ma jeszcze odwagi głośno rozmawiać o tego typy zabiegach, natomiast lekarze mówią o rosnącej liczbie pacjentek. 

  1. Na czym polega labioplastyka?
  2. Wskazania do labioplastyki
  3. Przeciwskazania i powikłania po zabiegu

Na czym polega labioplastyka?

Labioplatyka to zabieg z dziedziny ginekologii estetycznej, a szerzej - chirurgii estetycznej polegający na korekcji warg sromowych. W ramach zabiegu labioplastyki dokonać można zmiany wielkości warg (zarówno ich zmniejszenia, jak i zwiększenia) oraz ich kształtu. Zabieg wykonywany jest często ze względów estetycznych, natomiast zdarza się, że wskazaniem do niego są również kwestie zdrowotne, jak również potrzeba poprawy komfortu codziennego życia.

Przed zabiegiem pacjentce wykonywane są badania na krzepliwości krwi oraz badania ginekologiczne. Zabieg wykonuje się nie później niż 10 dni przed planowanym krwawieniem miesięcznym. Przygotowując się do zabiegu labioplastyki należy pół miesiąca przed planowaną operacją odstawić leki zaburzające krzepliwość krwi. Sam zabieg jest wykonywany (w zależności od preferencji pacjentki i wskazań medycznych) w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Korektę warg sromowych najczęściej wykonuje się laserowo, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko pojawienia się blizn. Pacjentka nie krwawi podczas zabiegu, nie jest także konieczna jej hospitalizacja. Za każdym razem jednak o wyborze metody zabiegu decyduje lekarz, uwzględniając specyfikę konkretnego przypadku. 

Labioplastykę wykonać w Polsce można jedynie prywatnie. Zabieg ten nie jest refundowany przez NFZ. Koszt labioplastyki to około kilka tysięcy złotych. Wszystko zależy od wybranej kliniki oraz metody, na jaką zdecyduje się lekarz. Więcej o zabiegu: http://medifem.pl/ginekologia-plastyczna-chirurgia/labioplastyka/

Wskazania do labioplastyki

Wbrew powszechnym przekonaniom istnieje bardzo duża liczba wskazań do przeprowadzenia zabiegu labioplastyki. Głównym powodem wcale nie muszą być kwestie estetyczne. Warto bowiem zauważyć, że zbyt duże wargi sromowe mogą przyczyniać się do różnego rodzaju otarć, powstawać mogą na nich rany. Szczególnie jeśli kobieta prowadzi aktywny tryb życia, zbyt duże wargi sromowe mogą wpływać na dyskomfort podczas codziennych aktywności, pojawiające się rany i otarcia przez bieliznę mogą z kolei prowadzić do zakażenia, które jest groźne nie tylko dla okolic płciowych, ale i całego organizmu.

Jedną z przyczyn kwalifikacji do labioplastyki jest także ciążki poród, który mógł doprowadzić do bolesnego uszkodzenia warg sromowych. Pacjentka może odczuwać w związku z tym ból, dyskomfort, a powstałe uszkodzenia mogą przyczyniać się do powstawania infekcji intymnych. 

Oczywiście zabieg labioplastyki wykonuje się często także z powodów estetycznych. Bardzo często impulsem do poddania się zabiegowi jest ból odczuwany podczas kontaktów intymnych.

Przeciwskazania i powikłania po zabiegu

Labioplastyka, szczególnie ta wykonywana laserowo, jest zabiegiem bardzo bezpiecznym, natomiast także tutaj istnieją pewne przeciwskazania. Są to przede wszystkim choroby ginekologiczne i nowotwory. Zabiegu nie wykonuje się także w przypadku stwierdzenia problemów z krzepliwością krwi. Przeciwskazaniem jest także miesiączka oraz ciąża.

Prawidłowo przeprowadzony zabieg nie niesie ze sobą poważnych konsekwencji. W wyniku zabiegu mogą pojawić się blizny (choć użycie lasera ogranicza ten problem). Może dojść także do zmniejszenia wrażliwości warg w wyniku uszkodzenia zakończeń nerwowych. Po zabiegu do 6 tygodni może się utrzymywać opuchlizna. Z reguły czas gojenia się rany to 2 tygodnie, natomiast przez pewien czas trzeba prowadzić oszczędny tryb życia. Zaleca się zaprzestanie aktywności fizycznej, unikanie współżycia i rezygnację z obcisłych ubrań. 

Artykuł sponsorowany

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Co jeść, kiedy mam Hashimoto?

Hashimoto to choroba autoimmunologiczna, która wpływa na funkcjonowanie tarczycy. W Polsce, jak i na całym...

Psychoterapia online dla DDA

Osoby z syndromem DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików, to znaczy odsetek pacjentów zgłaszających się pomoc...