• 26 lutego 2024

Jak dobrać okulary korekcyjne?

Okulary korekcyjne pomagają nam w codziennym funkcjonowaniu, kiedy nasz wzrok nie działa poprawnie. Dzięki odpowiednio dobranym szkłom możemy złagodzić dyskomfort związany z gorszym widzeniem. W dawnych czasach noszenie okularów było powodem do wstydu. Dziś oprawki to jeden z najmodniejszych dodatków do każdej stylizacji. Okulary korekcyjne stały się tak modne, że noszą je nawet osoby bez wady wzroku ze szkłami tzw. zerówkami. Gdzie kupować okulary korekcyjne i jak dobrać je odpowiednio do naszej twarzy?

Idealnie pasujące okulary korekcyjne do twarzy

Okulary korekcyjne, oprócz odpowiednio dobranych szkieł, powinny mieć oprawki dobrane do kształtu twarzy. Oczywiście takie preferencje jak kolor, materiał czy styl opraw okularowych, są istotne, chociażby dla naszego lepszego samopoczucia. Sprawdź, jakie oprawki będą pasować do twarzy: 

 

  • owalnej - osoby o tym kształcie twarzy mogą nosić większość opraw okularowych. Kwadratowe i prostokątne kształty dodadzą kontrastu zaokrąglonej twarzy. Ważne jest, aby zachować odpowiednią proporcję. Oprawki powinny być tej samej szerokości jak nasza twarz lub minimalnie szersze, aby nie zaburzały normalnego balansu;

  • okrągłej  - pasują oprawki kanciaste, prostokątne i tzw. kocie. Dzięki takim kształtom twarz zostanie optycznie wydłużona. Można też nosić oprawki, które są grubsze u góry lub nie mają w ogóle dolnej części. Do tej twarzy nie będą pasować okulary o kształcie okrągłym i owalnym;

  • trójkątnej  - do takiej twarzy musimy wybierać oprawki o zaokrąglonych kształtach, które nadadzą okrągłej twarzy harmonii i łagodności. Idealnie będą pasowały okulary z cienką obwódką, a także modele bez ramek;

  • kwadratowej - najlepsze będą oprawki lekko zaokrąglone lub okulary bez oprawek. Takie okulary optycznie wydłużą i zaokrąglą twarz.

Okulary korekcyjne z antyrefleksem czy bez?

Kiedy wiemy już, jaką moc muszą mieć nasze szkła korekcyjne i decydujemy się na wybór okularów, powinniśmy zastanowić się, czy chcemy szkła z antyrefleksem. Ta powłoka niweluje odbicia światła od soczewki okularowej, poprawiając tym samym komfort widzenia. Dlatego polecane są osobom, które więcej czasu spędzają przed komputerem. W zależności od firmy, powłoki antyrefleksyjne różnią się od siebie barwą odbicia resztkowego widzianą przez osobę z zewnątrz. Możemy uzyskać odbicie od jasnozielonego, przez fioletowy, aż do niebieskiego. Istnieją też antyrefleksy bez widocznej barwy odbicia. Dodatkowo powłoka ułatwia czyszczenie okularów i jest mniej podatna na zarysowania. 

Gdzie kupić okulary korekcyjne?

Okulary korekcyjne o określonej mocy szkieł możemy kupić w każdym sklepie. Niestety kupowanie takich okularów nie jest bezpieczne ze względu na jednakową moc soczewek dla obu oczu. Aby kupić odpowiednie okulary, musimy wybrać się do salonu optycznego, gdzie doświadczony optometrysta zmierzy nam wadę wzroku. Kiedy będziemy mieli określoną moc szkieł, możemy zacząć rozglądać się za okularami. Okulary korekcyjne możemy także zamawiać w sklepie internetowym, gdzie wybór różnych modeli jest o wiele większy niż w stacjonarnym salonie optycznym. 

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Psychoterapia online dla DDA

Osoby z syndromem DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików, to znaczy odsetek pacjentów zgłaszających się pomoc...