• 26 lutego 2024

Środki leczące łysienie u mężczyzn bez recepty

Łysienie to problem, z którym boryka się wielu mężczyzn. Nie jest tajemnica, że zakola lub mocno przerzedzone włosy nie dodają urody, a dodatkowo postarzają. Na szczęście można spróbować zniwelować problem sięgając po kosmetyki lecznicze z apteki, a wiele z nich dostępnych jest bez recepty.

Gabinet medycyny estetycznej, chirurg czy apteka internetowa to miejsce, gdzie może zgłosić się osoba cierpiąca na łysienie androgenowe. Poznaj najczęstsze przyczyny łysienia i wypadania włosów oraz sprawdź, jakie są metody leczenia tego problemu.

Najczęstsze przyczyny łysienia u mężczyzn

Istnieje wiele czynników, które odpowiadają za wypadanie włosów u mężczyzn. W związku z tym nie ma jednego uniwersalnego leku powstrzymującego łysienie. Przyczyny zakoli czy łysienia plackowatego mogą mieć naturę wrodzoną (genetyczną). Np. większość przypadków łysienia androgenowego spowodowana jest właśnie przez geny. Przyczyny mogą być też nabyte, spowodowane czynnikami środowiskowymi czy pokarmowymi. Wśród nich można wymienić: złą i monotonną dietę, zbyt intensywne odchudzanie, alergie pokarmowe, przebyte operacje, przyjmowanie leków, terapie nowotworowe (radioterapia, chemioterapia), przewlekły stres czy zatrucia.

Trzeba także wspomnieć o chorobach skóry, które również nierzadko odpowiadają za łysienie i przerzedzenie włosów. Choroby te to miedzy innymi grzybica skóry, łuszczyca, atopowe lub łojotokowe zapalenie skóry, suchy lub tłusty łupież, zapalenia mieszków włosowych, a także zakażenie nużeńcem czy nadczynność/niedoczynność tarczycy. Oczywiście łysienie i wypadanie włosów to także skutek starzenia się i zmiany struktury włosa wraz z wiekiem.

Włosom na ratunek – metody leczenia łysienia

Jak leczyć wypadanie włosów i łysienie u mężczyzn? Metody zależą od tego, czy chcemy leczyć przyczyną, czy skutek. Do leczenia przyczyn można wykonać serię badań diagnostycznych, takich jak badanie krwi, trychoskopia, biopsja skóry głowy, badania fototrychogramem i trychogramem. Z kolei metod radzenia sobie ze skutkiem jest kilka. Np. leczenie konwencjonalne lekami, zabiegi trychologiczne oraz przeszczep włosów (zabieg chirurgiczny).

Z powodów finansowych niewiele osób może sobie pozwolić na specjalistyczne zabiegi chirurgiczne. Warto też dodać, że np. przeszczep włosów nie zawsze się przyjmuje. Dlatego można spróbować różnego rodzaju leków i kosmetyków. Wiele z nich dostępnych jest w aptekach internetowych bez recepty. Np. płyn Loxon 5 przeznaczony jest do leczenia  łysienia androgenowego u mężczyzn. Jego substancją czynną jest minoksydyl, który pobudza porost włosów. Płyn występuje też w wersji z 2% roztworem. Pamiętajmy tylko, że takie preparaty należy stosować regularnie i długotrwale, aby osiągnąć zadowalający efekt.

Materiał partnera

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Psychoterapia online dla DDA

Osoby z syndromem DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików, to znaczy odsetek pacjentów zgłaszających się pomoc...