• 25 kwietnia 2024

Kamica nerkowa – jak zapobiegać jej nawrotom?

kamica nerkowa

Kamica nerkowa to nieprzyjemna przypadłość, która potrafi znacząco uprzykrzyć życie. Choć przez lata może rozwijać się bezobjawowo, to występujący w efekcie atak kolki nerkowej może wymagać nawet niezwłocznej interwencji chirurgicznej. Niestety, jeśli problem wystąpił już raz, jest spora szansa, że przydarzy się ponownie. W takim wypadku konieczne jest stosowanie się do zasad profilaktyki. Co zrobić, by uniknąć nawrotów kamicy nerkowej? Podpowiadamy.

Szanse nawrotu kamicy nerkowej

Kamienie nerkowe to problem, który jest efektem długotrwałych zaniedbań w kontekście diety i zdrowego żywienia. Składniki, które dostarczamy organizmowi, wytrącają się z moczu i osadzają w układzie moczowym. Z czasem kumulują się, tworząc przy tym większe struktury znane powszechnie jako kamienie nerkowe.

W 80% przypadków głównymi składnikami kamieni są związki szczawianów oraz wapnia. Problem wynika najczęściej z braków w codziennym nawodnieniu organizmu. Dodatkowym czynnikiem jest też dieta bogata w białko pochodzenia zwierzęcego oraz produkty zawierające szczawiany, m.in. szpinak, buraki czerwone, rabarbar, szczaw, botwina, mocna herbata.

Po terapii specjaliści wskazują, po jakie produkty sięgnąć, by uniknąć problemów w przyszłości. Ponadto w aptekach możemy znaleźć produkty ziołowe wspomagające pracę nerek jak np. tabletki Fitolizyna. Pozostanie przy niezdrowych nawykach, zwłaszcza po przebyciu ataku kolki nerkowej, zwiększa szansę jej nawrotu. Danie nie napawają optymizmem: 

  • 15% nawrotów w ciągu roku,
  • 40% w ciągu trzech lat,
  • 50% w ciągu dziesięciu lat.

Grupa ryzyka – kto do niej należy?

U kogo wystąpienie dolegliwości nerek jest bardziej prawdopodobne? Okazuje się, że mężczyźni są w tym przypadku narażeni bardziej niż kobiety. Do nawrotów dochodzi też u osób, które miały już do czynienia z podobnym problemem. Poza samą niewłaściwą dietą, czynnikiem ryzyka są także choroby towarzyszące – zakażenia układu moczowego, cukrzyca, problemy z tarczycą. 

Skuteczna profilaktyka – krok po kroku

Pierwszym krokiem do uniknięcia  nawrotu kamicy nerkowej są badania profilaktyczne i diagnostyka. Warto odbywać regularne wizyty u specjalisty, dzięki temu możliwa będzie szybka reakcja na narastający problem. Jakie badania warto wykonywać? Badanie ogólne moczu, krwi, USG, badanie urograficzne, RTG oraz tomografię.

Istotna jest także zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych. Sięgajmy po wodę jak najczęściej – przynajmniej 2-2,5 litrów płynów w ciągu doby. Utrzymując przepływ w układzie moczowym, wypłukujemy mikroskopijne cząsteczki piasku nerkowego z organizmu. Dodatkowo ograniczmy spożycie soli, sięgajmy po warzywa i owoce obfitujące w błonnik.

Wzbogacajmy dietę także o lecznicze właściwości ziół. Na funkcjonowanie nerek korzystnie wpływają m.in. korzeń pietruszki, skrzyp i kłącze perzu. Te składniki znajdziemy w suplementach diety jak np. tabletki Fitolizyna.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Psychoterapia online dla DDA

Osoby z syndromem DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików, to znaczy odsetek pacjentów zgłaszających się pomoc...