• 26 lutego 2024

Jak piosenka kształtuje dziecko?

Piosenki dla dzieci

Bardzo często mówi się o tym, że piosenki powinny towarzyszyć dzieciom nawet w pierwszych dniach ich życia, a i później warto zadbać o to, by uczestniczyły w ich życiu z uwagi na ich wpływ na harmonijny rozwój, w tym zwłaszcza rozwój intelektualno-emocjonalny. Jeśli zdecydujemy się na to, by w procesie wychowawczym dziecku towarzyszyła muzyka, możemy liczyć również na to, że ukształtuje to wrażliwość muzyczną i samo zamiłowanie do muzyki, a cechy te będą dawać o sobie znać także w późniejszym życiu dzisiejszego dziecka.

Nie każda piosenka ma jednak tak samo korzystny wpływ na malucha, w pierwszej kolejności należy więc skoncentrować się nad tym, aby była dla niego odpowiednia. Zwykle w tym kontekście mówi się o dostosowaniu piosenki do wieku dziecka, nie bez znaczenia jest jednak i to, że powinna ona odpowiadać jego poziomowi rozwoju oraz wiedzy, jaką dziecko posiada już o świecie, który je otacza. Co ważne, należy starać się, aby dotyczyło to nie tylko słownictwa, ale również warstwy muzycznej. Tekst piosenek dla dzieci wydaje się mieć w tym kontekście szczególne znaczenie. Kolejne utwory powinny więc opowiadać o tych sprawach, które mają duże znaczenie w dziecięcym życiu. Co wcale nie mniej istotne, od piosenek oczekuje się wyzwalania dobrych emocji oraz uczenia tak wrażliwości, jak i dobroci.

"Wychowanie i dbanie o rozwój dziecka nie może pomijać kontaktu z muzyką, w tym także z tą tworzoną specjalnie dla dzieci. Utwory traktujące o ważnych życiowych sprawach, wyzwalające pozytywne emocje, uwrażliwiające na drugiego człowieka i piękno świata, posiadające walor edukacyjny i dużą dawkę humoru – to wszystko znajdziecie wśród naszych piosenek dla dzieci" - wyjaśnia Adam Szafraniec, autor piosenek dla dzieci i właściciel wydawnictwa biala-lodka.pl

Jeśli piosenka ma nieść za sobą treści edukacyjne, nich robi to z humorem i w sposób, który nie jest nachalny, dziecko bowiem szybko zorientuje się, że jest niej coś nieuczciwego. Nie można też zapominać o tym, że również rytm i linii melodyczna piosenki powinny uwzględniać wiek, w jakim jest jej odbiorca. W innym wypadku, nawet jeśli dziecko polubi dany utwór, trudność będzie sprawiało mu zarówno zapamiętanie jego tekstu, jak i zaśpiewanie go. W innym wypadku nie ma szans na wsłuchanie się dziecka w piosenkę, a co za tym idzie – niewielkie jest też prawdopodobieństwo tego, że maluchowi uda się ją przeżyć. Dziś nie ma już poważniejszych problemów ze zgromadzeniem listy ciekawych i wartościowych utworów skierowanych do najmłodszych. 4

Gdy opiekunowie dokonają wyboru, powinni wybrać te, które odpowiadają aktualnemu czasowi. Treść piosenek może nawiązywać zarówno do pory roku, jak i świąt i ważnych wydarzeń. Muzyka pozwala na rozładowanie emocji, a w tych szczególnych dniach dziećmi zwykle targa wiele, często sprzecznych uczuć. Warto uczyć dzieci również tego, że piosenka może poprawiać nastrój. Tu jednak nie wystarcza deklaracja, dziecko bowiem nie weźmie sobie jej do serca. To opiekun powinien zabierać malucha w muzyczne podróże i odkrywać przed nim mądre piosenki opowiadające o ważnych dla niego sprawach w ciekawy sposób.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować