• 26 lutego 2024

Do czego jest nam potrzebna witamina B6?

O witaminie B6 można usłyszeć w związku z suplementacją magnezu. Ale wspieranie wchłaniania tego minerału z przewodu pokarmowego to nie jedyna jej rola. Dlaczego warto dbać o poziom witaminy B6 w organizmie i czemu to tak ważne? Poznaj odpowiedź.

Rola witaminy B6 w organizmie

Witamina B6 zwana jest pirydoksyną. W osoczu występuje głównie w formie fosforanu pirydoksalu, który wspiera funkcjonowanie całego organizmu. Bierze udział w przemianach chemicznych zachodzących w ciele, w tym pomaga w przemianach aminokwasów, metabolizuje węglowodany złożone, fosfolipidy, kwasy tłuszczowe i cholesterol. Syntetyzuje hem, jeden z podstawowych składników hemoglobiny oraz niacynę (witaminę B3), której przypisuje się funkcje regulujące poziom cholesterolu. Wspiera tworzenie hormonów, prostaglandyn, enzymów. Ma wpływ na układ nerwowy i immunologiczny. Przyczynia się do tworzenia przeciwciał, wzmacniając funkcje obronne organizmu. Magazynuje energię, dba o zdrowie nerek, wspiera prawidłowe ciśnienie i odpowiednią pracę mięśni.

Gdzie można znaleźć witaminę B6?

Chcąc zwiększyć ilość pirydoksyny w organizmie, zaleca się włączenie do jadłospisu kaszy gryczanej, ziemniaków, produktów zbożowych (chleba żytniego), a także mięs. Największa ilość B6 znajduje się w wieprzowinie, wołowinie, mięsie kurczaka i indyka. Spotkamy ją w warzywach kapustnych: brukselce i kapuście pekińskiej.  

Nieprawidłowy poziom witaminy B6

Choć odpowiednia dieta pokrywa zapotrzebowanie organizmu na tę substancję, niedobory zdarzają się i przeważnie są związane ze zbyt małym poziomem witamin z grupy B. Ryzyko zwiększa się u osób, których dieta bogata jest w tłuszcze, a uboga w białko. Niedobór B6 bywa szkodliwy dla zdrowia i może prowadzić do powstawania stanów zapalnych skóry i błon śluzowych. Przyczynia się do zwiększonego ryzyka niedokrwistości i wzmaga podatność na zakażenia. Obciąża układ nerwowy.

Równie niebezpieczny jest nadmiar B6 w organizmie i związane z nim ryzyko powstawania chorób neurologicznych, silne uczucie chłodu i drętwienia kończyn oraz brak koordynacji mięśniowej.

Witamina B6 – korzyści dla zdrowia

Dbanie o prawidłowy poziom B6 i unikanie jej niedoborów wiąże się z wystąpieniem korzyści dla całego organizmu:

  • witamina B6 zmniejsza dolegliwości bólowe w nadgarstkach,
  • działa przeciwłojotokowo i dba o kondycję oraz zdrowy wygląd skóry,
  • zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona,
  • pomaga z wypadaniem włosów.

Artykuł partnera

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Psychoterapia online dla DDA

Osoby z syndromem DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików, to znaczy odsetek pacjentów zgłaszających się pomoc...