• 20 kwietnia 2024

Naglące nietrzymanie moczu – domowe sposoby

 
 
Naglące nietrzymanie moczu to schorzenie, z którym zmaga się wiele osób. Jest na tyle krępujące, że powoduje silny dyskomfort i może sprawiać, że osoba zmagająca się z tym problemem wycofa się z życia towarzyskiego. Na szczęście nietrzymanie moczu można leczyć, na dodatek istnieją metody na to, by sobie z tym poradzić.

Jak się objawia naglące nietrzymanie moczu?

To jeden z typów inkontynencji, czyli problemów z kontrolą wydalania moczu. Charakteryzuje się mimowolnym i niekontrolowanym wyciekiem moczu poprzedzonym nagłym, często niespodziewanym parciem na pęcherz. Jeśli potrzeba oddania moczu jest ciągła lub pojawia się za często, nieadekwatnie do ilości moczu w pęcherzu, można właśnie mówić o naglącym nietrzymaniu moczu.

Problem czasami jest przejściowy, na przykład w czasie infekcji układu moczowego, po wyleczeniu której takie problemy już się nie zdarzają. Jednak czasami jest długotrwały i może wynikać z zespołu nadreaktywnego pęcherza. To schorzenie polega na tym, że pęcherz wysyła do mózgu informacje o przepełnieniu i konieczności wypróżnienia się, nawet jeśli ilość moczu nie jest duża.

Naglące nietrzymanie moczu – domowe sposoby na komfort

Naglące nietrzymanie moczu to jeden z tych problemów, które mają ogromne skutki psychiczne i emocjonalne dla chorych. Bardzo wiele osób, które doświadczają tego problemu, czuje obawę przed wyjściem z domu. Naglące nietrzymanie moczu sprawia, że muszą oni skorzystać z toalety natychmiast, jak tylko to poczują, inaczej pojawia się ryzyko mimowolnego wycieku. To niezwykle krępujące, a zawsze zachodzi obawa, że w miejscu publicznym czy podczas podróży skorzystanie z toalety natychmiast nie będzie po prostu możliwe.

Na szczęście dla osób mających nietrzymanie moczu, domowe sposoby zwiększające komfort naprawdę działają. Przede wszystkim warto zapewnić sobie poczucie spokoju, wyznaczając miejsca, w których na trasie naszego przejazdu znajdują się toalety. Można do tego użyć odpowiedniej aplikacji. Na dodatek warto zrezygnować z picia alkoholu i kawy, żeby nie podrażniać pęcherza. Kolejnym sposobem jest zastosowanie bielizny chłonnej, która dyskretnie przylega do ciała. Ma ona za zadanie ochronę przed przeciekaniem w razie wycieku moczu.

Sposoby na naglące nietrzymanie moczu

Naglące nietrzymanie moczu można leczyć. Efekty najczęściej są naprawdę zadowalające, problem można wyeliminować całkowicie lub chociaż znacznie zminimalizować pod wpływem ćwiczeń i fizjoterapii. Do fizjoterapeuty może skierować lekarz, są to zabiegi nieinwazyjne, które pomagają bodźcować mięśnie wspomagające pęcherz. Czasami stosuje się także leczenie farmakologiczne.

Nie można jednak zapomnieć o domowych sposobach. Jednym z nich są ćwiczenia na nietrzymanie moczu. Problem z kontrolowaniem pęcherza może być znacznie mniejszy, jeśli regularnie będziesz ćwiczyć mięśnie Kegla, czyli mięśnie dna miednicy. Polegają one na miarowym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni.

Do wykonania tych ćwiczeń nie są potrzebne żadne przyrządy, strój gimnastyczny czy siłownia. Tak naprawdę można je wykonywać wszędzie, w dowolnej pozycji ciała – chociaż najłatwiej jest leżąc na plecach z nogami ugiętymi w kolanach. Mięśnie należy ćwiczyć raz lub dwa razy dziennie, najlepiej o stałej porze, żeby o tym pamiętać. Klucz do sukcesu stanowi bowiem regularność. Już po krótkim czasie można zaobserwować efekty, a po trzech miesiącach ćwiczeń są one naprawdę zaskakująco dobre.

Artykuł sponsorowany

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Psychoterapia online dla DDA

Osoby z syndromem DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików, to znaczy odsetek pacjentów zgłaszających się pomoc...