Pieluchy dla dorosłych czy pieluchomajtki – co wybrać przy nietrzymaniu moczu?
Nietrzymanie moczu nasilone w dużym stopniu wymaga stosowania bardzo chłonnych środków higienicznych. Co będzie w takiej sytuacji lepsze: pieluchy dla dorosłych, pieluchomajtki, a może pampersy? Podpowiadamy.
Pieluchy dla dorosłych i pieluchomajtki – różnice
Pieluchy dla dorosłych to najbardziej chłonne ze wszystkich artykułów przeznaczonych dla osób z nietrzymaniem moczu. Mają bardzo pojemny wkład, który bez problemu pomieści zawartość pęcherza nawet przy całkowitej mimowolnej mikcji. Powłoka ochronna zabezpiecza przed przeciekaniem i utrzymuje wilgoć z dala od skóry. Dobrej jakości pieluchy dla dorosłych będą też miały system zabezpieczający przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu, który będzie działał, nawet jeśli pielucha nie zostanie przez jakiś czas wymieniona na nową.
Pieluchy dla dorosłych przeznaczone są głównie dla osób leżących. Z łatwością się je zakłada i zdejmuje, mają również wskaźnik wilgotności pozwalający opiekunowi sprawdzić, czy pieluchę należy wymienić.
Pileuchomajtki stosowane są przeważnie u osób samodzielnie się poruszających i przy nieco lżejszym nietrzymaniu moczu. One również mają wskaźnik wilgotności. Wyposażone są w rzepy, które zapina się po bokach, co ułatwia zdejmowanie i zakładanie. Podobnie jak pieluchy dla dorosłych chronią przed przeciekaniem, wilgocią oraz przykrym zapachem.
Pieluchy dla dorosłych – jakie wybrać?
Przy wyborze pieluch dla dorosłych należy kierować się przede wszystkim jakością materiałów, z jakich zostały wykonane. To bardzo ważne, szczególnie dla pacjentów leżących. Pieluchy dla dorosłych powinny być wykonane z miękkich, delikatnych, oddychających i jednocześnie wytrzymałych materiałów. Ich zadaniem jest ochrona wrażliwej skóry miejsc intymnych przed zawilgoceniem, kontaktem z moczem i przed odparzeniami.
Dlaczego należy stosować pieluchy dla dorosłych najwyższej jakości?
Skóra w miejscach intymnych jest bardzo wrażliwa i skłonna do podrażnień. Nie powinna mieć długiego kontaktu z moczem, ponieważ działa on na nią drażniąco i może przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych. Skóra musi też swobodnie oddychać, ponieważ w przeciwnym przypadku może dojść do odparzeń i odleżyn, które trudno się goją i są zagrożeniem dla zdrowia. Z tego względu należy wybierać wspomniane już środki higieniczne wysokiej jakości, przyjazne dla skóry.
Warto wiedzieć, że artykuły higieniczne mogą być refundowane w ramach NFZ. Wystarczy poprosić lekarza rodzinnego o wypełnienie formularza dostępnego online. System sam sprawdzi uprawnienia pacjenta do refundacji i obliczy ilość środków, które mogą być refundowane w danym miesiącu. Po odbiór do dowolnie wybranej apteki może zgłosić się opiekun osoby uprawionej lub ktoś z rodziny. Zlecenie na refundację może być kontynuowane przez dowolnie długi czas, o ile lekarz stwierdzi zasadność przedłużania recepty.
Artykuł partnera