• 25 czerwca 2024

Jak odżywiać dziecko w czasie choroby wywołanej przez rotawirusy?

dziecko

Rotawirus jest jedną z najczęstszych przyczyn infekcyjnej biegunki u małych dzieci. Daje wiele uciążliwych objawów, które zlekceważone mogą doprowadzić nawet do poważnego odwodnienia. Dlatego podczas choroby należy szczególny nacisk położyć na odpowiednią dietę. Sprawdź, o czym musisz pamiętać.

Chociaż biegunka infekcyjna atakuje osoby dorosłe, rotawirus bywa groźny głównie dla dzieci. Wynika to z prostego faktu – małe organizmy nie zdążyły nabyć jeszcze pełnej odporności. Sama zaś choroba charakteryzuje się dużą zakaźnością oraz szybkim rozprzestrzenianiem, dlatego tak często chorują na nią dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym.

Odpowiednie odżywianie to podstawa

Infekcję rotawirusową leczy się wyłącznie objawowo. Dużą rolę odgrywa prawidłowo skomponowany jadłospis.

W pierwszym okresie choroby należy przestrzegać ścisłej diety – w tym czasie dochodzi bowiem do najsilniejszych biegunek i wymiotów. Niestosowanie się do zaleceń może pogłębić nieprzyjemne objawy.

Dziecku należy podawać m.in.:

  • kleik na wodzie,
  • gotowany ryż z marchewką.

Z codziennego menu trzeba wykluczyć świeże owoce i warzywa – także w postaci soków. Nie jest wskazane także podawanie mleka (również modyfikowanego) oraz przetworów mlecznych.

W kolejnych dniach choroby – o ile stan dziecka ulegnie poprawie – można wrócić do normalnych posiłków. Trzeba jednak zwrócić uwagę na przyrządzanie przede wszystkim dań lekkostrawnych, które nie będą obciążały schorowanego układu pokarmowego malucha.

Jeżeli karmisz piersią, przystawiaj niemowlę częściej niż zwykle. Pamiętaj bowiem, że pokarm mamy przyjmuje różną konsystencję – w zależności do potrzeb dziecka. Pozwoli zatem nawodnić organizm, zapobiegając odwodnieniu.

Nie zapominaj o nawadnianiu

Biegunka i wymioty to dolegliwości, które odpowiadają za szybką utratę płynów z organizmu dziecka. Dlatego należy pamiętać o systematycznym nawadnianiu. Nie ograniczaj się przy tym wyłącznie do wody – istotną rolę odgrywają również elektrolity dostarczające pierwiastki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Płyny podawaj małymi porcjami. Niech będą chłodne lub zimne – gorące napoje mogą odpowiadać za nasilenie objawów.  

Rotawirus to choroba, która mija samoistnie. Jeżeli będziesz postępować zgodnie z powyższymi wskazówkami, pobyt w szpitalu ominie Twoje dziecko. Jeśli jednak masz jakiekolwiek pytania lub obawy, skonsultuj się z pediatrą – lekarz rozwieje wątpliwości.

 

Materiał zewnętrzny

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować