• 2 maja 2024

Właściwości zdrowotne oleju lnianego

Naturalne oleje ze względu na swoje właściwości są używane od czasów starożytnych, a obecnie jeszcze bardziej zyskują na popularności. Jednym z najbardziej znanych olejów jest ten tłoczony z nasion lnu, który ma bardzo szerokie zastosowanie. Już starożytni zdawali sobie sprawę z jego niezwykłych właściwości, przez co w Egipcie, Grecji, czy Imperium Rzymskim olej ten był bardzo ceniony i chętnie wykorzystywany. Czym jest olej lniany oraz jakie są jego właściwości?

Czym jest olej lniany i co zawiera?

Len zwyczajny jest rośliną, która obecnie jest tylko rośliną uprawną, nierosnącą dziko. Charakterystyczną cechą lnu są jego niebieskie kwiaty. Oprócz nich roślina produkuje torebki nasienne, które zawierają w sobie ok. 12 nasion, które potocznie nazywa się siemieniem lnianym. Nasiona mają brązowo-szarą barwę, która po ich zmoczeniu zmienia się w ciemny brąz. Roślina wyrasta do wysokości 70 cm, a regionem jej pochodzenia jest Bliski Wschód.

Olej z nasion lnu jest tłoczony na zimno i ma żółtą barwę, a jego cechą charakterystyczną jest wysoka zawartość kwasów omega-6 oraz omega-3. Bardzo często olej lniany wykorzystywany jest w wielu dietach ze względu na swoje wyjątkowe właściwości. W jego składzie znajdziemy między innymi:

  • kwas stearynowy – ok. 3%;
  • kwas linolenowy – ok. 58%;
  • kwas linolowy – ok. 15%;
  • kwas oleinowy – ok. 18%;
  • kwas palmitynowy – ok. 6%.

Jak stosować olej lniany oraz jakie ma właściwości?

Olej lniany przechowuje się w lodówce w ciemnej butelce. Powodem takiej formy przechowywania jest jego szybki rozkład pod wpływem światła oraz temperatury. Olej najczęściej stosuje jako dodatek do surówek oraz sałatek, lecz nie używa się go do smażenia. Olej z nasion lnu stosuje się również w celach pielęgnacyjnych na włosy, skórę i paznokcie. Aplikuje się go bezpośrednio lub jako dodatek np. do różnego rodzaju maseczek. Podstawowe właściwości oleju lnianego to:

  • wspomaganie metabolizmu: olej pomaga utrzymywać prawidłową masę ciała, poprzez wspomaganie trawienia;
  • wsparcie układu nerwowego: olej lniany pozytywnie działa na proces uczenia i zapamiętywania. Najnowsze badania pokazują jego pozytywny wpływ na dzieci chore na ADHD;
  • profilaktyka chorób nowotworowych: olej ma właściwości antyoksydacyjne, czyli pomaga chronić organizm przed różnego rodzaju nowotworami;
  • reguluje poziom cholesterolu we krwi: to w znaczący sposób przyczynia się do obniżenia ryzyka wystąpienia zawału serca lub zatoru.

Jak można zauważyć, olej z nasion lnu ma wiele właściwości prozdrowotnych, które pomagają utrzymać organizm w dobrej kondycji fizycznej. Między innymi z tych powodów jest on chętnie wybierany, jako dodatek do różnego rodzaju diet.

Czy istnieją przeciwwskazania przed używaniem oleju lnianego?

Jedną z właściwości oleju lnianego jest pozytywny wpływ na procesy związane z trawieniem w tym z pracą jelit. Osoby, które cierpią na nadwrażliwość jelit lub występują u nich przewlekłe biegunki, powinny korzystać z oleju lnianego w bardzo ograniczony sposób. Równie ostrożnie powinny podchodzić do jego korzystania kobiety w ciąży, ponieważ ma on wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu. Przed jego zastosowaniem przyszłe mamy, powinny skonsultować się z lekarzem i stosować się do jego zaleceń.

Olej lniany oraz jego zdrowotne właściwości są znane od wieków. Już w czasach starożytnych ówcześni ludzie zdawali sobie sprawę z jego pozytywnego wpływu na ludzki organizm. Współczesna nauka pozwoliła jeszcze bardziej poznać olej tłoczony z nasion lnu i jeszcze bardziej rozszerzyć jego działanie. Warto jednak pamiętać, że tak jak ze wszystkim, również w tym przypadku, oleju lnianego warto używać w określonych ilościach. Jego nadmiar może spowodować problemy natury gastrycznej.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Psychoterapia online dla DDA

Osoby z syndromem DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików, to znaczy odsetek pacjentów zgłaszających się pomoc...