• 24 kwietnia 2024

Sprawdź, czego powinnaś unikać podczas ciąży

ciąża

Chociaż ciąży nie należy traktować jak choroby, niewątpliwie jest to w życiu kobiety wyjątkowy czas, w którym powinna na siebie szczególnie uważać. Aby płód rozwijał się prawidłowo, a przyszła mama uniknęła problemów zdrowotnych, wskazane są pewne ograniczenia w odżywianiu oraz trybie życia. Sprawdź, na co możesz sobie pozwolić, a czego powinnaś w tym okresie bezwzględnie unikać.

Chcesz wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo komponować dietę i czego nie jeść w ciąży? A może Twoje wątpliwości dotyczą bezpieczeństwa podróżowania samolotem lub stosowania leków? Poznaj zalecenia specjalistów w tym zakresie.

Produkty spożywcze

Jeśli zastanawiasz się, czego nie jeść w ciąży, licz się z tym, że lista zakazanych produktów jest dość długa. W oczekiwaniu na narodziny dziecka unikaj przede wszystkim:

  • alkoholu (w tym szczególnym okresie żadna jego ilość nie jest dozwolona ani bezpieczna),
  • wątróbki (100 g tego produktu może zawierać nawet 22 000 mcg retinolu, tymczasem dzienna dopuszczalna dawka witaminy A u ciężarnych wynosi 3000 mcg; większe ilości mogą powodować wady rozwojowe płodu, a nawet doprowadzić do utraty ciąży[1]),
  • surowych i niedopieczonych mięs, np. tatara czy krwistego i półkrwistego befsztyku,
  • niepasteryzowanego mleka i przetworów mlecznych,
  • serów pleśniowych,
  • surowych lub niedogotowanych jajek, np. lekko ściętej jajecznicy,
  • sztucznych słodzików.

Do niezbędnego minimum należy także ograniczyć słodycze – ich spożywanie nie tylko może prowadzić do rozwoju nadwagi i otyłości, ale również sprzyja rozwojowi cukrzycy ciążowej.

Lekarstwa

Statystyki pokazują, że nawet 90% ciężarnych kobiet przyjmuje leki wydawane na receptę oraz te dostępne bez recepty (tzw. leki OTC). Chociaż często ich przyjmowanie jest konieczne, a korzyści z ich stosowania przewyższają potencjalne ryzyko, nie wszystkie farmaceutyki są wskazane.

Zasadność zażywania lekarstw należy podczas ciąży zawsze konsultować z ginekologiem prowadzącym. O ile dopuszcza się możliwość podawania leków należących do kategorii A i B, o tyle tych z kategorii C, D i X nie można przyjmować. Do tej drugiej grupy należą m.in. kwas acetylosalicylowy, naproksen (w III trymestrze), ibuprofen i makrolidy (np. erytromycyna).

Latanie samolotem

Podróż samolotem nie stanowi dla kobiety i płodu żadnego zagrożenia – pod warunkiem, że ciąża przebiega prawidłowo. W takich przypadkach nie wykazano, aby latanie prowadziło do poronienia czy przedwczesnego porodu[2].

Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do podróżowania samolotem, do których należą m.in.:

  • zwiększone ryzyko wcześniejszego porodu,
  • krwawienie z dróg rodnych,
  • nasilona niedokrwistość,
  • choroby układu sercowo-naczyniowego powodujące trudności w oddychaniu.

Jeżeli masz jakiekolwiek obawy związane z ciążą, konsultacja ginekologiczna zawsze jest wskazana. Lekarz rozwieje Twoje wątpliwości, dzięki czemu nie będziesz musiała obawiać się o swoje zdrowie i o prawidłowy rozwój płodu.

Czytaj także: Jak leczyć przeziębienie w ciąży

[1] https://dieta.mp.pl/lista/62643,produkty-niewskazane-w-czasie-ciazy

[2] https://ciaza.mp.pl/aktualnosci/115971,ciezarna-w-powietrzu

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Psychoterapia online dla DDA

Osoby z syndromem DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików, to znaczy odsetek pacjentów zgłaszających się pomoc...