• 10 maja 2024

Co na rany i podrażnienia?

Na rany oraz podrażnienia bardzo dobrze działają domowe sposoby. Warto zapoznać się z najlepszymi metodami stosowanymi na różnego rodzaju rany oraz podrażnienia.

Leczenie ran

Wśród najlepszych domowych sposobów na leczenie ran można wskazać przede wszystkim wykonywanie okładów z aloesu. Jest to roślina, która w skuteczny sposób wpływa na regenerację uszkodzonego naskórka. Oprócz tego znajdują się w niej substancje, które działają przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo. Okłady z aloesu idealnie sprawdzą się w przypadku większości ran, jednak z powodzeniem można je także stosować na te, które dość trudno się goją. Polecane są także maści na rany i podrażnienia gemini.pl/kategoria/zdrowie/dermatologia/problemy-skorne/rany-i-podraznienia stworzone z aloesu.

Leczenie oparzeń

W przypadku ran powstałych na skutek oparzenia najważniejszą kwestią jest szybkie schłodzenie newralgicznego miejsca, najpierw letnią wodą, a potem chłodną. W późniejszym czasie bardzo skuteczne mogą być okłady z różnego rodzaju ziół. Wśród nich można wskazać takie rośliny jak nagietek, rumianek, a także czarny bez. Jednak należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, aby stosowane okłady były odpowiednio schłodzone. Na oparzenia skuteczne są także okłady z zielonego ogórka, które mają właściwości chłodzące.

Leczenie ropiejących ran

Rany i podrażnienia mogą także obejmować rany, które ropieją. W tym przypadku także mogą się okazać skuteczne okłady, dlatego warto rozważyć ich stosowanie. Okłady na rany ropne mogą być wykonywane na przykład z liści kapusty, która ma działanie antybakteryjne. Oprócz tego kapusta w pozytywny sposób wpływa na przyspieszenie procesu gojenia się ran. Okłady z kapusty umożliwiają także zniwelowanie obrzęków, dlatego z powodzeniem mogą być stosowane na różnego rodzaju stłuczenia oraz kontuzje.

Leczenie odleżyn

Wśród ran przewlekle występujących można na przykład wymienić odleżyny oraz różnego rodzaju owrzodzenia. Są one bardzo problematyczne, dlatego warto zapoznać się z najlepszymi sposobami na ich niwelowanie. Wśród nich można między innymi wskazać leczenie siemieniem lnianym, które ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Siemię lniane może być na przykład stosowane w formie okładów z odwarów. Możliwe jest również stosowanie lnianych opatrunków na rany zamiast tych stworzonych z bawełny. Dzięki nim skóra może w swobodny sposób oddychać, co jest tak istotne dla zapobiegania pojawianiu się odleżyn.

Leczenie ran w jamie ustnej

Rany i podrażnienia mogą także pojawiać się w jamie ustnej. W tym przypadku bardzo dobrym rozwiązaniem będzie po prostu płukanie jamy ustnej różnymi substancjami, wśród których można na przykład wymienić zioła, takie jak rumianek, szałwia, siemię lniane oraz lipa. Oprócz tego pomocna może być doustna suplementacja witaminami z grupy B, które w pozytywny sposób wpływają na stan skóry. Warto przyjmować również cynk oraz unikać spożywania wszelkiego rodzaju produktów, które mogą mieć drażniące działanie na śluzówkę znajdującą się w jamie ustnej.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Psychoterapia online dla DDA

Osoby z syndromem DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików, to znaczy odsetek pacjentów zgłaszających się pomoc...